Tuneli u Srbiji dobijaju upravitelje poput zgrada: Evo čime će se oni baviti
Pre nekoliko dana je otpočela javna rasprava o ovom predlogu
Posle stambenih zgrada, uskoro bi upravnike mogli da dobiju i tuneli! Ovo novo zanimanje predloženo je u Nacrtu zakona o putevima, o kom je javna rasprava počela pre nekoliko dana. U njemu se prvi put uvodi pojam upravnika koji će biti angažovani u tunelima dužim od 500 metara, kakvi su gotovo svi na deonicama duž koridora.
NOVA radna mesta: Ministar Ðorđević i ambasador Lundin u "Ikei"
Povećana MINIMALNA CENA RADA u Srbiji: Vlada ispunila obećanje
Njegova dužnost će biti da omogući izradu projekta mapiranja rizika, kojim će se utvrditi svi faktori koji utiču na bezbednost saobraćaja u tunelu. Način upravljanja tunelom propisuje Ministarstvo saobraćaja.
- U novom zakonu o putevima se uvodi upravnik tunela za tunele duže od pola kilometra i to jeste novina u odnosu na dosadašnju praksu - kaže priča Dragana Rupar, projektant u Saobraćajnom institutu CIP.
Najduži tunel
Na Koridoru 10 se gradi najduži tunel u Srbiji, Manajle, od 1.808 metara. I drugi tunel na južnom kraku, Predejane, zbog dužine od 1.085 metara će dobiti svog upravnika. U tu grupu se svrstavaju i dva tunela na istočnom kraku, Bancarevo sa 705 metara i Progon, koji je za sto metara duži od kilometra.
- U poslednje vreme je izgrađen znatan broj dugačkih tunela, tako da je resorno ministarstvo unapredilo dosadašnji zakon. Upravnik tunela imenuje savetnika za bezbednost u tunelima i oni usklađuju delovanje sa subjektima sistema zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama. Takođe, učestvuju i u procesu projektovanja tako što definišu bezbednosne zahteve u tunelu.
Fantastična prilika: U ovoj zemlji najmanja plata je 1.400 evra, a očajnički su im potrebni radnici
Stručnjake za tunele će angažovati upravljač, odnosno JP "Putevi Srbije".
Između ostalog, njihova dužnost će biti i da o saobraćajnoj nezgodi u tunelu, odnosno oštećenju koje utiče na bezbedno odvijanje saobraćaja naprave izveštaj i da ga dostave resornom ministarstvu.
Ukoliko znate da radite neki od OVIH poslova, u Srbiji možete zaraditi mesečno 180.000 dinara
Milan Božović, iz Komiteta za bezbednost saobraćaja, smatra da je važno da postoji neko ko je odgovoran za sve promene na ovim objektima.
- Može se desiti da se zbog saobraćajne nezgode ošteti ventilacija ili SOS telefoni, a da to niko ne primeti, što bi moglo da prouzrokuje dodatne probleme. Svako oštećenje može dovesti do nove nesreće - kaže Božović.