Ove godine stiže više od 50 novih investicija u privredu Srbije
Pozitivna očekivanja nisu bazirana "na željama", već, kako objašnjavaju u PKS, na istraživanjima stavova privrednika koje Komora sprovodi sa Republičkim zavodom za statistiku.
Država trenutno radi na privlačenju više od 50 novih investicija u privredu Srbije, čija realizacija bi trebalo da počne u 2020. godini, koja će prema očekivanju predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža, biti godina rasta i još većeg broja stranih direktnih ulaganja.
- Očekujemo rast stranih direktnih investicija. Trenutno se pregovara i zaključuju se pregovori o pedesetak investicionih projekata. To su projekti koji će se realizovati u 2020, a biće ih, nadamo se, i više - kaže predsednik PKS.
PAO DOGOVOR U ATINI: GRČKA, IZRAEL I KIPAR se dogovorili o istočnomediteranskom gasovodu (VIDEO)
NOVA OVLAŠĆENJA ZA beležnike: Od sutra bez poreskih prijava za kupovinu i nasleđe stana
Očekivanja srpske privrede u narednoj godini, uprkos neizvesnosti u svetu, mogu se sažeti u jednu reč - "rast", poručuje Čadež.
Privrednici se nadaju povećanju proizvodnje, izvoza, investicija, javnih i privatnih, kako stranih, tako i domaćih, brojnim izmenama zakona, a spremni su i na bržu digitalnu transformaciju preduzeća...
Kada je reč o razvoju domaće privrede, Čadež ukazuje na značaj najavljenog programa "Srbija 2025", "teškog 14 milijardi evra", u narednih pet godina, daljeg razvoja dualnog obrazovanja i nastavka digitalizacije, izmena i donošenja propisa čiji je cilj unapređenje poslovnog ambijenta...
Pozitivna očekivanja nisu bazirana "na željama", već, kako objašnjavaju u PKS, na istraživanjima stavova privrednika koje Komora sprovodi sa Republickim zavodom za statistiku.
Međutim, da bi se očekivanja privrednika ispunila, u 2020. potrebno je raditi na daljem fiskalnom rasterećenju privrede, smanjenju parafiskalnih nameta, uvođenju sistema subvencionisanja izvoza, otklanjanju barijera za slobodan protok ljudi, robe, usluga i kapitala u regionu, digitalizaciji, obezbeđenju odgovarajućih kadrova...
Razvoj dualnog obrazovanja, napominje Čadež, ostaje prioritet.
U sledećoj školskoj godini (2020/2021. godini) očekuje se 20 do 30 odsto više učenika i povećanje broja kompanija uključenih u dualno obrazovanje, kao i uvođene još najmanje šest novih obrazovnih profila, kaže Čadež.
Školovanje po dualnom modelu, podseća, do sada je završilo oko 1.400 đaka u Srbiji, a 2020. završiće još 1.500 učenika. Nema investitora koji dolazi u Srbiju a da mu prvo pitanje nije "kako ste rešili taj problem i da li imate sistem dualnog obrazovanja?"
- I to izdvaja Srbiju u odnosu na ostale države regiona - smatra Čadež.
Brojna su očekivanja privrednika u 2020, koja se tiču unapređenja kroz olakšice u poslovanju.
Traže dalje snižavanje ili ukidanje carina na uvoz pojedinačnih sirovina i poluproizvoda neophodnih prerađivačkoj industriji, rešavanje problema na graničnim prelazima, izmene zakona o deviznom poslovanju koje ce pojednostaviti administrativne procedure u poslovima platnog prometa sa inostranstvom…
- PKS je u 2019. godini imala 109 zakonodavnih inicijativa, a pripremamo i nove za ukidanje carina na poluproizvode i sirovine kako bismo smanjili cene imputa i omogućili kompanijama da budu konkurentne -navodi on.
Privreda takođe očekuje usvajanje, između ostalih, novog Zakona o zaštiti konkurencije, Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu, zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima i obaveznom osiguranju u saobracaju, izmenu seta zakona u oblasti železničkog saobraćaja, donošenje Zakona o zanatstvu…
U narednoj godini, PKS će privrednicima ponuditi nove digitalizovane usluge, poput kvalifikovanog elektronskog sertifikata na kartici u Cloud-u, kao i kvalifikovanog elektronskog pečata, kvalifikovanog vremenskog žiga i drugo.
TURISTIČKE VAUČERE PRIMAĆE 43 UGOSTITELJA: Na listi najviše objekata iz Sokobanje i sa Zlatibora
JOŠ JEDAN KORAK KA BOLJEM REJTINGU: Ugovori o lizingu biće dostavljani elektronski
Svetska trgovinska organizacija obeležava 25 godina, a EVO KOJE ZEMLJE SU NAJVIŠE PROFITIRALE OD ČLANSTVA
NIČE NOVO GRADITELJSKO ČUDO: Kinezi grade drugi NAJDUŽI MOST na svetu (FOTO/VIDEO)