U ovoj školi đaci plaćaju školarinu plastičnim đubretom
Svuda u svetu uobičajeno da deca dolaze u školu noseći školske torbe pune knjiga i drugog školskog pribora, ali đaci jedne indijske škole, uz to, nose i đubre.
Naime, Indija ima veliki problem s plastičnim otpadom. Zvanične statistike navode da njeni građani svakodnevno proizvode 26.000 tona đubreta. U Pamohiju, i severnoistočnoj državi Asam, meštani su odlučili da to đubre koriste za grejanje tokom oštrih zima u podnožju Himalaja.
Svet se davi u smeću: Države sada "ratuju" otpadom koji bi mogao da napuni 4,8 miliona olimpijskih bazena
SPREMITE KEŠ INAČE DANAS NIŠTA OD KUPOVINE: Platne kartice danas neupotrebljive
Završena rekonstrukcija četiri tunela na pruzi Kraljevo-Raška
Kada su pre tri godine tu došli Parmita Sarma i Mazin Mukhtar i osnovali školu Akšar fondacija, došli su do inovativne ideje da to iskoriste tako što će roditelji dece plaćati školarinu plastičnim otpadom.
Mukhtar, koji je pre dolaska u Indiju, radio na pomaganju ugroženim porodicama u SAD, zajedno sa suprugom Sarmom, diplomiranim sociologom, počeo je da razvija ovu ideju, piše WEF.
Oni su pomislili da bi najbolje rešenje bilo da svako dete donese najmanje 25 stvari svake nedelje i da tako otplaćuju školovanje.
Iako je fondacija dobrotvorna organizacija, podržana donacijama, oni kažu da "naknade" za plastični otpad podstiču osećaj zajedništva i korisnosti.
Škola sada ima više od 100 učenika. Ne samo da pomaže u poboljšanju lokalnog okruženja, već je počela da transformiše živote lokalnih porodica dečjim radom.
SEZONSKIM RADNICIMA ZAGARANTOVANO OSIGURANJE I STAŽ: Veliki korak u odnosu na raniji period
HUMANOST STOČARA UJEDINILA ZEMLJU: Porodici vukovi poklali stado, a kolege odmah reagovale! (VIDEO)
Umesto da napuste školu u ranom uzrastu da bi radili u lokalnim kamenolomima po 2,5 dolara na dan, starijim učenicima se plaća da podučavaju mlađu decu u školi. Kako napreduju u školi, tako se njihova plata povećava.