PLATA ZA OVAJ POSAO IDE I DO 1.500 EVRA, ALI MLADI NE ŽELE DA GA RADE: U Srbiji već nedostaje 10.000 ljudi, a evo zašto je ovo zanimanje deficitarno
Niko ne želi da bude vozač kamiona u Srbiji.
U poslednjih nekoliko godina kao da je lakše naći pet marketing menadžera ili IT stručnjaka umesto dva vozača kamiona.
ODLUČENO JE! DONETA ODLUKA O NOVOJ POMOĆI DRŽAVE! Od 25.000 do 50.000 dobiće ove grupe građana
Vladimir Lučić o kampanji protiv Telekoma: Napadaju nas najveći gubitaši!
KRIZA DRMA NEMAČKU VIŠE NEGO IKADA! Kompanije u totalnom RASPADU, prognoze za ovu godinu nisu ni malo optimistične
Ovo zanimanje je deficitarno u našoj zemlji, a prema zavničnim podacima u Srbiji nedostaje sada već i preko 10.000 šofera.
Starija garda ide u penziju, a mlađa izbegava volan kamiona iako je mesečna zarada viša od proseka i kreće se od 1.000 do 1.500 evra.
- Radni dan vozača traje oko 15 sati, dozvoljeno je oko 10 sati vožnje, a ostalo vreme predviđeno je za utovare, istovare i duga čekanja. Osim što posao nije lak i odvojeni ste od porodice, ono što dodatno otežava poziciju vozača u Srbiji jeste činjenica da su u pojedinim preduzećima prijavljeni na minimalac, zatim mladi ne mogu da polažu za E kategoriju pre 21. godine, a licence su preskupe pa je mladićima potrebno oko 2.500 evra kako bi seli za volan. Sve to ih odvlači od ovog zanimanja i zato biraju nešto lakše i isplativije - rekao je za agencije vozač kamiona Mirko Starčević iz Čačka.
Zbog boljih uslova neretko se dešava da iskusni vozači iz Srbije napuštaju zemlju i rade za inostrane kompanije. Tamo su im bolji uslovi, pa bi ukoliko ne dođe do neke promene, deficit kamiondzija mogao biti još veći.
- Ponekad se na granicima čeka i do 36 sati i sve to demotivišuće deluje na mlađe snage. Zemlje zapadne Evrope pokazale su se kao idealno utočište, mesečna zarada je oko 2.000 evra, radite 21 dan, a sedam dana ste kući uz plaćenu avionsku kartu i smeštaj za vikend. Tamo vas dočekaju čisti parkinzi, čisti toaleti, dostupni marketi. Kultura naroda kao i policije. Po meni, to je idealna sredina za kamionske ture mada ima i onih koji vole "divlji" istok. Međutim, za rad su najlakše i najpristupačnije zemlje Beneluksa . dodaje Mirko.
Mnogi su od ovog posla odustali i tokom pandemije korona virusa, jer je situacija za pojedine bila neizdrživa dok su im kamioni čekali parkirani usled zatvorenih granica.
- Pomoć države za vreme korone nije dospela u ruke vozača, već u ruke poslodavaca pa su zbog toga mnogi bili prinuđeni da promene zanimanje. Činjenica je da plata koja može da se zaradi ukoliko vozite kamion je veća nego da se bavite drugim poslom, putujete često i upoznajete druge kulture i narode, pa se može reći da ovaj posao ima i svojih prednosti. Potrebno je samo malo obraćanja pažnje na nas i naše probleme i gotovo je sigurno da bi broj profesionlnih vozača u Srbiji bio mnogo veći - zaključuje Mirko.
Izvor: Srbija Danas/ALO!/M.A.