UZBURKANO TRŽIŠTE FINANSIJA! Dolar je značajno ojačao u odnosu na druge valute - evo šta to tačno znači
Na globalnim tržištima, vrednost dolara u odnosu na korpu valuta porasla je za oko 8 procenata u 2022. godini, pošto je američka centralna banka prednjačila u agresivnom podizanju kamatnih stopa kako bi obuzdala visoku inflaciju.
Indeks dolara, koji pokazuje kretanje vrednosti američkog dolara u odnosu na ostalih šest najvažnijih svetskih valuta, ojačao je ove godine za oko osam odsto, na 103,50 poena, što je njegov najveći rast od 2015. godine.
Istovremeno, dolar je ojačao oko 6 odsto prema evropskoj valuti, pa je cena evra skliznula na 1,0705 dolara. Pre godinu dana evro je pao za 7 odsto u odnosu na dolar.
GOTOV PROCES UVOĐENJA E-FAKTURA U SRBIJI: Evo ko je od sutra u obavezi da je primenjuje
SRBIJA SPREMNA ZA ZIMU! Predsednik otkrio: "Obezbedili smo se na vreme, imaćemo svega dovoljno"
KOLIKO ĆE JOŠ POSKUPETI HRANA? Za kilo pilećeg filea više para nego za svinjski but, ministar: Držimo stvari pod kontrolom
Kurs dolara prema japanskoj valuti skočio je 2022. godine za 14,5 odsto, na 131,10 jena, što je njegov najveći rast od 2013. godine.
Jačanje dolara je zahvaljujući agresivnom povećanju kamatnih stopa Fed-a u cilju suzbijanja inflacije u SAD, koja je sredinom godine dostigla najviše nivoe u više od 40 godina. Od marta, Fed je podigao ključne kamatne stope za ukupno 4,25 procentnih poena, na raspon od 4,25 do 4,50 odsto, njihov najviši nivo u poslednjih 15 godina.
Ovako agresivno pooštravanje monetarne politike od strane FED-a nije zabeleženo od osamdesetih godina prošlog veka.
Fed će nastaviti da povećava kamate i u 2023. godini, pa su procene čelnika centralne banke pokazale da bi konačna kamatna stopa, na kojoj će se zaustaviti ciklus povećanja kamata, mogla da dostigne 5,1 odsto. To znači da bi 2023. godine Fed mogao da podigne kamatne stope za dodatnih 0,75 procentnih poena, u rasponu od 5 do 5,25 odsto. Zbog agresivnog povećanja kamatnih stopa Fed-a, dolarski indeks je u septembru dostigao najviši nivo u poslednjih 20 godina, ali je od tada izgubio oko 8 odsto. Ipak, u poređenju sa početkom 2022. godine, dolarski indeks je porastao za približno 8 odsto.
ECB je povećala kamatne stope za 2,5 procentnih poena
U protekloj godini Evropska centralna banka (ECB) je agresivno pooštrila monetarnu politiku.
Kako je inflacija u evrozoni dostigla najviše nivoe od postojanja bloka, ECB je povećala kamatne stope u četiri navrata, za ukupno 2,5 procentnih poena.
Ovo predstavlja oštar zaokret, s obzirom da je godinama vodila veoma podsticajnu monetarnu politiku. Centralna banka je nedavno objavila da će zbog visoke inflacije morati da podigne kamate i 2023. godine.
Iako su i američka i evropska centralna banka značajno povećale kamatne stope, dolar je ojačao prema evru jer se smatra da Fed ima više prostora za pooštravanje monetarne politike, s obzirom na to da je američka ekonomija i dalje u boljoj situaciji od evropske, kojoj preti recesija zbog energetskih kriza. Dolar je još više ojačao prema jenu, što je posledica veoma prilagodljive monetarne politike japanske centralne banke za podršku privredi.
Međutim, poslednjih nedelja centralna banka je počela da povlači deo svojih monetarnih stimulativnih mera, pa je jen donekle ublažio godišnji gubitak u odnosu na dolar.
U 2022. američka valuta je ojačala u odnosu na skoro sve druge glavne valute u svetu. Tako je, na primer, kurs dolara prema britanskoj funti porastao za 10,7 odsto, a prema kineskom juanu za 8,6 odsto.