VELIKE NADE ZA EVROPSKU EKONOMIJU: Privreda na nivou pre krize do 2022. godine, ali pod JEDNIM USLOVOM
Nemački ministar finansija Olaf Šolc uveren je da evropska ekonomija može da se vrati na nivo pre krize do 2022. godine, pod uslovom da evropski lideri rade zajedno na tome.
- Ako uzmem u obzir podatke, možemo biti sasvim optimistični prema budućnosti, imamo povećanje ekonomskog rasta, a to znači da ćemo imati šansu da se početkom 2022. vratimo na nivo pre krize, možda i nešto ranije - rekao je Šolc u intervjuuu za CNBC.
- Dakle, imamo dobar razvoj situacije koji se vidi, ali moramo da shvatimo da svi zavisimo jedni od drugih, a to važi i za ekonomiju - dodao je nemački ministar.
KAKO DO PREVREMENE PENZIJE? Ovo je detaljno objašnjenje, ali evo koliko će vas to koštati
POČETNICI U POLJOPRIVREDI OVO MORAJU DA ZNAJU! Koliki je zaista put od SUBVENCIJA do PROFITA?
VIŠE OD 30.000 GRAĐANA TUŽILO BANKE: Jedni traže povraćaj 1.000 evra, a drugi i mnogo više
Američka TV stanica navodi da je evropska solidarnost stavljena na test tokom pandemije korona virusa i da su vanredne mere, koje su uvedene ranije tokom godine radi suzbijanja širenja virusa, uzele veliki danak ekonomskom rastu i poslovnoj klimi u Evropi.
Podseća da bi Međunarodni monetarni fond trebalo da objavi ažurirane ekonomske prognoze ove nedelje, a da je u junu predviđao pad evrozone od 10,2 odsto za 2020.
Takođe, navodi da su se evropski lideri u julu dogovorili o budžetu bez presedana za period 2021/2027, u visini od 1,07 milijardi evra, kao i o fondu za oporavak vrednom 750 milijardi evra, za koji će novac biti prikupljen na finansijskim tržišta, kako bi putem grantova i zajmova pomogli državama članicama da se izbore sa krizom.
Šolc je rekao da EU sada ima priliku za uspostavljanje tešnje fiskalne unije.
- Evropska unija ima fiskalni kapacitet za delovanje. I ovo je, mislim, pravi trenutak za stvaranje boljeg saveza - istakao je on, ocenivši da je važno to što su se evropske države članice solidarisale jedna prema drugoj i što je svet to video.
Naglasio je da veoma podržava ideju o jačanju Evrope i o tome da iz ove krize izađe još jača.
Šolc je na kraju izrazio nadu da će države članice EU odobriti zajednički budžet i dogovoreni fond za oporavak što pre, komentarišući nesuglasice oko mehanizma raspodele sredstava i pridržavanja ključnih demokratskih načela EU, koja se, prema nekim ocenama, ne primenjuju podjednako u celom regionu.
- Prilično sam optimističan da ćemo ove godine iskoristiti šansu da rešimo sve probleme, tako da novac bude na raspolaganju od početka sledeće godine - zaključio je Šolc.