VELIKI KRAH TURIZMA KOD KOMŠIJA: Ove godine im došlo samo 26 odsto posetilaca u odnosu na prošlu!
Od početka godine do 25.avgusta glavni grad Hrvatske je posetilo 241.386 turista, što je na nivou od 26 posto u odnosu na isti period prošle godine.Ti su turisti ostvarili 530.124 noćenja, a to je 32 posto u odnosu na isti period prošle godine.
O razornom uticaju COVID-19 na turizam, a onda i zemljotresa koji je pogodio Zagreb u martu, svedoči i činjenica da je u januaru i februaru zabeležen sami plus.
Za period od 1. januara do 29. februara beleži se broj dolazaka koji je veći za 2 posto (118.703) i broj noćenja veći za 5 posto (249.234) u odnosu na isti period prošle godine.
U PANČEVU RASTE NAJKRUPNIJI PARADAJZ: Jovanova bašta preplavljena je njime, a ovo je njegova tajna
OVOLIKO ĆE BITI POVEĆANJE PENZIJA: Ovo je samo jedna od promena koje slede, izračunajte koliko UVEĆANJE VAS ČEKA
LEPE VESTI IZ KRAGUJEVCA: Italijanski autogigant nastavlja sa proizvodnjom
U tom periodu od ukupnog broja dolazaka domaći gosti su ostvarili 37.230 dolazaka, a strani gosti 81.473 dolazaka, dok je u noćenjima ostvareno 73.973 domaćih noćenja te 175.261 stranih noćenja. Zagreb su u januaru i februaru najviše pohodili domaći gosti, a zatim oni iz Italije, BiH, Srbije i Nemačke. Slična je rang-lista i onih koji su u ta dva meseca ostvarili najviše noćenja.
Međutim, već tada je značajna i vidljiva bila promjena kod gostiju iz Južne Koreje s čijim brojem se Zagreb zadnjih godina može samo dičiti. U periodu januar-februar gosti iz Južne Koreje više nisu bili među pet najbrojnijih posjetitelja Zagreba.
U martu i aprilu, situacija se drastično menja i to na gore. U razdoblju od 1. marta do 30. aprila broj dolazaka je na nivou od 10 posto (21.143), a broj noćenja na nivou od 17 posto (64.908) u odnosu na isti period prošle godine. Od ukupnog broja dolazaka, domaći gosti su ostvarili 7.543 dolazaka, a strani 13.600, dok je u noćenjima zabeleženo 20.678 domaćih i 44.230 stranih noćenja.
Najviše dolazaka u tom periodu ostvareno je iz: Hrvatske, BiH, Nemačke, Srbije i SAD-a, a najviše noćenja iz: Hrvatske, SAD-a, BiH, Nemačke i Srbije. U poređenju s istim periodom 2019. godine, gosti iz Južne Koreje i Italije ne nalaze se više u samom vrhu dolazaka i noćenja.
Određeni trend oporavka vidi se u junu kada je, na primer, u jednom danu zabeleženo više od 2.100 noćenja što je četiri puta više od 500 registriranih noćenja koliko ih je, prosečno, dnevno bilo sredinom maja kada su zagrebački hoteli počeli otvarati svoja vrata.
Zagreb trenutno raspolaže s 3.781 smeštajnom jedinicom u privatnom smeštaju, 50 hostela, 71 hotelom. Zbog potresa i pandemije trenutno ne radi 10 hotela i šest hostela, a zbog istih razloga je zatvoreno oko 135 jedinica privatnog smještaja. Osim toga, zbo zemljotresa trenutno ne radi 15 muzeja te 7 galerija i umetničkih zbirki.
U TZ-u grada Zagreba su detektirali i da se profil gostiju donekle izmenio pa su skladno tome i prilagodili svoje delovanje. Primat su potpuno preuzela individualna putovanja, ali i manja porodična te poslovna putovanja.
Darja Dragoje, voditeljka odselk za odnose s javnošću, ističe kao zanimljivost i činjenicu da se produžio ostanak u Zagrebu pa nam je isti sada 2,2 dana. Gosti se odlučuju više za individualne razglede grada, samostalne obilaske pojedinih zagrebačkih veduta, više borave na otvorenom i u zelenilu te sve više posećuju zagrebačku okolinu.
- Iako je bilo kakva predviđanja nezahvalno davati, mi od početka ove krize ističemo kako bismo bili posebno zadovoljni s rezultatima na nivou od oko 30 posto u odnosu na prethodnu godinu. Dosadašnji rezultati to i potvrđuju, a eventualna odstupanja mogu se pojaviti u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije te uvođenja strožih mera kako kod nas, tako i na našim emitivnim tržištima - kaže ona.
U CRNU GORU SADA MOŽEMO I VOZOM! Evo kada će karte biti u prodaji, ovo je TAČNO VREME POLASKA iz Beograda
TURSKA NA KOLENIMA: Privreda beleži istorijski pad od deset odsto, Erdoganu se crno piše
Divlja Tara ovog leta Srbima je zamenila more: Hiljade ljudi tokom sezone bilo na raftingu u Bosni i Hercegovini
POVEĆANJE PENZIJA U JANUARU! Ovoliko iznosi najmanja povišica, rast planiran po švajcarskoj formuli!
"SRBIJA ĆE VEROVATNO BITI NAJBOLJA EKONOMIJA U EVROPI": Predsednik Vučić saopštio sjajne vesti za našu zemlju