OBROK POSKUPEO, A PORCIJE SVE MANJE: Ekonomistkinja pozvala na BOJKOT kafića i restorana
Ekonomistkinja je pozvala na bojkot.
Oni koji su se žalili na previsoke cene u kafićima i restoranima krenuli su u akciju. U Turskoj je jelo i piće u restoranu, kafiću ili sličnom objektu za mnoge postalo nemoguće, a za neke i luksuz.
Kako se navodi, gotovo svaki obrok, od doručka do večere, nudi se na prodaju po previsokim cenama. Štaviše, kako cene rastu, porcije postaju sve manje.
Budući da je to slučaj, mnogi su odlučili da bojkotuju ove previsoke cene tokom vikenda, a pokret je pokrenut na društvenim mrežama. Pokret bojkota, koji je naglo rastao, dobio je podršku i od poznatih imena.
Ekonomistkinja Iris Cibre, koja je takođe pozvala na bojkot u januaru, ponovila je svoj poziv u sredu:
- Odlukom većine nećemo ići u kafiće i restorane tokom vikenda. Pozivamo sve da se pridruže u zaustavljanju oportunizma - rekla je.
Nakon bojkota, usledila je i inspekcija
Timovi Ministarstva izvršili su inspekcije na radnim mestima na kojima se nude usluge hrane i pića kao što su restorani, restorani, kafići i poslastičarnice širom zemlje. Prilikom inspekcijskog nadzora ispitano je da li su tarife cena postavljene ispred ulaznih vrata, predmetnih radnih mesta i na stolovima na kojima se vrši usluga, na način koji je lako uočljiv i čitljiv za potrošače.
U tom kontekstu, zamenica pokrajinskog direktora za trgovinu u Ankari Elif Tan i njen tim su pregledali radna mesta koja pružaju usluge hrane i pića u okrugu Čankaja.
Sednica u Velikoj narodnoj skupštini Turske
Kafići i restorani su na prvom mestu među mestima gde građani odlaze da provode vreme sa prijateljima i porodicom u svakodnevnom životu. Ljudi koji žele da jedu na mestima na koja idu kažu da ih uznemirava činjenica da su jelovnici u poslednje vreme poskupeli.
Prema vestima TRT Nevs-a, o ovom pitanju se raspravljalo u Velikoj narodnoj skupštini Turske. Tema na dnevnom redu bila je povećanje kazni izrečenih po pitanju poskupljenja u kafićima i restoranima. Očekuje se da će biti izrečene teške kazne za preduzeća koja naplaćuju cene hrane i pića koje su dovoljno velike da prouzrokuju patnju građana, prenosi Haberankara.
Izvor: Srbija Danas/Telegraf/Autor: Dubravka Jovanović