Više od polovine građana KOMPJUTERSKI NEPISMENO, Strategija razvoja digitalnih veština NEOPHODNA
"funkcionalna digitalna nepismenost može izložiti građane, a naročito decu, zloupotrebama novih tehnologija"
U Srbiji 51 odsto građana starijih od 15 i više godina kompjuterski je nepismeno, odnosno 34,2 odsto je kompjuterski pismeno, dok je 14,8% delimično kompjuterski pismeno.
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, saopštila je na početku prvog sastanka Radne grupe za izradu Predloga strategije razvoja digitalnih veština, da razvoj novih tehnologija diktira prilagođavanje tradicionalnih struka i veština digitalnom okruženju, te da je kreiranje poslova budućnosti, koje će zahtevati digitalne veštine, izvesno i na nivou Evrope i globalno.
Matić, koja predsedava Radnom grupom, istakla je da su građanima potrebne digitalne veštine ne samo na poslu, već i radi korišćenja novih digitalnih usluga kao što su e-uprava, e-trgovina i druge, koje im mogu olakšati život, a koje će im biti nedostupne ukoliko ne ovladaju digitalnim veštinama.
- Takođe, funkcionalna digitalna nepismenost može izložiti građane, a naročito decu, zloupotrebama novih tehnologija - upozorila je.
Povećati upotrebu računara i interneta
Cilj Predloga strategije jeste razvoj digitalnih veština svih građana kroz povećanje kompjuterske pismenosti, povećanje upotrebe računara i interneta, uvođenje digitalnih veština i kompetencija na svim nivoima obrazovanja i osposobljavanja, kao i podizanje kompetencija nastavnika.
Članovi Radne grupe za izradu Predloga strategije razvoja digitalnih veština su pored predstavnika Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, i predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Srpske akademije nauka i umetnosti, Elektrotehničkog fakulteta i Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Akademske mreže Srbije, Matematičke gimnazije u Beogradu i Istraživačke stanice Petnica.