DFC parira investicijama Kine – razvojna šansa za Srbiju
Naš region dolaskom DFC-a prerasta i u ekonomski poligon za praktično dokazivanje globalnog uticaja najvećih što je stanje koje smo potajno priželjkivali.
Odluka da se kancelarija Američke razvojne finansijske korporacije (DFC) locira u Beogradu pokazuje odlučnost SAD da pojača ekonomske i političke veze sa regionom, stvori mogućnosti za američke kompanije i konkretnije se suprotstavi sve većem uticaju Kine u regionu, navodi se u novom broju Makroekonomskih analiza i trendova (MAT).
GRADI SE NAJDUŽI VISEĆI MOST NA SVETU: Glavni raspon će mu biti čak 2.023 metra (VIDEO)
CVETA SEOSKI TURIZAM U SRBIJI: Stanovnici urbanih sredina sa porodicom najčešće traže odmor na ovim mestima
PODRŠKA ZA SVE PREDUZETNIKE: Evo kako da vam BIZNIS NAPREDUJE iz dana u dan
Kako je ocenjeno, naš region dolaskom DFC-a prerasta i u ekonomski poligon za praktično dokazivanje globalnog uticaja najvećih što je stanje koje smo potajno priželjkivali.
- Balansiranje može biti opasno, ali generiše izuzetnu razvojnu šansu koja se ne sme propustiti - zaključak je MAT.
Konstatuje se i da američko finansiranje nije u toj meri efikasno kao kinesko i da ne može Kinezima parirati globalno ni po finansijskom kapacitetu, ali mu prema tvrdnjama menadžmenta DFC-a, konkuriše većim standardima i boljim krajnjim rezultatom.
- Pristup Trampove administracije u nastojanju da olakša i podstakne američke i druge privatne kompanije da ulažu u region putem zajmova, bilateralnih dijaloga i tehničke pomoći nesumnjivo je najbolje sredstvo kojim raspolaže da odgovori na kineski uticaj - navodi se u analizi MAT i dodaje da to mora brzo i efikasno da se sprovede.
Ističe se da su u regionu decenije prošle od početka tranzicije, a da je standard građana država regiona ostao nizak bez izgleda da u skorijoj budućnosti sustigne prosek evrozone.
- Za razliku od Kine, američka vlada ne može da usmeri državne kompanije da investiraju u inostranstvu ili da zahteva od banaka da odobravaju pozajmice kompanijama na određenim tržištima. Pri tome, ovaj pristup ima i druga ograničenja. DFC-ovi projekti moraju proći finansijske, ekološke i socijalne analize uticaja kako bi se osiguralo da ispunjavaju međunarodno priznate standarde - navodi MAT.
Primećuje se da u regionu zapadnog Balkana mnogi potencijalni primaoci zajma ne ispunjavaju uslove zbog nedostatka kreditne sposobnosti, i dodaje da će zbog strožih socijalnih i ekoloških standarda, kreditiranje DFC-a neizbežno biti sporije.
- DFC neizostavno otvara realne mogućnosti zemljama, jer je napokon opipljiva alternativa kineskom centralizovanom ekonomskom modelu. Ali, da bi maksimizirali svoj uticaj, SAD moraju podstaći, s jedne strane, zemlje da se otvore za privatne investicije, a s druge i same privatne investitore da ozbiljno ulažu u njih - navodi se u tekstu objavljenom u MAT.
Dodaje se da balansiranje za Srbiju ostaje ključ za uspeh, dok se opasnosti i problemi mogu izbeći i odgovornim i kredibilnim odnosom nadležnih prema pojedinačnim investitorima, što nam je falilo posle 2000. godine.
DIVLJAČ OPUSTOŠILA LETINU U SRPSKIM SELIMA: Raši iz Vojkovaca divlja svinja uništila dobar prinos kukuruza
SAMI IZRAČUNAJTE NOVU RATU KREDITA: Od oktobra veći mesečni ceh, a ova dva faktora utiču na računicu
Rekli su mu "propašćeš", nije slušao: Svima dao platu od 70.000 dolara, evo kako je prošao
PALE CENE BENZINA U KOMŠILUKU: Od danas gorivo jeftinije na pumpama
KAKO JE KORONA UTICALA NA IZDAVANJE STANOVA U SRBIJI: Studenti uveliko krenuli u potragu, Niš najjeftiniji