VOL STRIT U PADU DRUGU NEDELJU ZAREDOM: Evo zašto akcije idu naniže
Na Vol Stritu su berzanski indeksi pali i prošle nedelje, drugu zaredom, što je najviše posledica korekcije cena akcija u tehnološkom sektoru, dok su na evropskim berzama indeksi porasli.
Na Vol Stritu je Dau Džons pao 1,7 odsto, na 27.665 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,5 odsto, na 3.340 bodova, a Nasdaq indeks 4,1 odsto, na 10.853 boda. Pad tih indeksa drugu nedelju zaredom najviše je posledica korekcije cena deonica u tehnološkom sektoru, koje su pale u pet od poslednjih šest trgovinskih dana. Pod pritiskom su bile akcije tehnoloških divova, kao što su Apple, Microsoft, Amazon.com...
BENEFITI VAŠINGTONSKOG SPORAZUMA: Kojim energetskim potencijalima će se okrenuti Srbija?
"Srbija spremna za drugi talas epidemije": Ministar Nedimović obećava da niko neće biti ostavljen na cedilu
CRNI BILANS U CRNOJ GORI: Bez posla zbog korone ostalo više od 40.000 ljudi, ovoj grad na moru trpi NAJVEĆU ŠTETU
Taj sektor je ove godine predvodio po rastu. S&P indeks tehnološkog sektora porastao je od početka godine oko 24 odsto, a celi S&P 500 indeks 3,3 posto. Analitičari kažu da se radi o zdravoj korekciji cena, ali je pitanje koliko će dugo ta korekcija još potrajati.
Iako tom sektoru korona kriza nije nanela drastične štete, pitanje je koliko je tako snažan rast cena akcija opravdan. Postavlja se i pitanje nije li celo tržište prebrzo poraslo, s obzirom na to da se privrede sporo oporavljaju od korona krize, uprkos velikim fiskalnim i monetarnim podsticajima.
Na svetskim berzama se cene akcija u odnosu na izglede za profit kreću na najvišim nivoima od 2000. godine, uoči 'dot-com' krize, pa analitičari pozivaju na oprez.
- Svetske berze su snažno porasle na osnovu očekivanja da će se privrede oporaviti od 'lockdowna'. No, kako se na severnoj hemisferi bliži jesen, postavlja se pitanje hoće li se situacija sa korona virusom pogoršati. S obzirom na to, postavlja se i pitanje da li su sadašnje valuacije deonica opravdane - kaže Kozo Koide, ekonomista u firmi Asset Management One.
Na spori oporavak od korona krize ukazuje podatak da je prošle nedelje inicijalni zahtev za pomoć nezaposlenima podnelo oko 880.000 Amerikanaca, kao i nedelju dana ranije, šo znači da nezaposlenost u SAD i dalje ostaje visoka. Neki oblik pomoći za nezaposlene trenutno prima 29,6 miliona Amerikanaca.
Doduše, od aprila do avgusta broj zaposlenih porastao je za 10,6 miliona, ali je na vrhuncu korona krize u februaru i martu bez posla ostalo oko 22 miliona Amerikanaca.
- Očigledno je da su američkoj privredi potrebne dodatne podsticajne mere, no izgledi da uskoro do njih dođe prilično su smanjeni - piše Rodrigo Catril, strateg u National Australia Bank, u osvrtu na situaciju na tržištima.
POGLEDAJTE KAKO IZGLEDA NAJBOGATIJE SELO NA SVETU: Ni jedan stanovnik nema ispod 250.000 dolara na računu (VIDEO)
Kilogram najskupljeg sira na svetu košta 1.000 EVRA: Verovali ili ne PRAVI SE SAMO U SRBIJI (FOTO)
MOR I EBRD: Paket ekonomskih mera Srbije najuspešniji na Zapadnom Balkanu
U TOKU JE REKONSTRUKCIJA GLAVNE SAOBRAĆAJNICE KROZ SMEDEREVSKU PALANKU: Država izdvojila 200 miliona
"ODLIČNO MESTO ZA INVESTIRANJE" Srbija dobila velike pohvale u izveštaju Stejt departmenta