VUČIĆ UVEK KORAK ISPRED SVIH! Predsednik na vreme sprečio katastrofu - lažni ekolozi tražili ukidanje rudnika, a Nemačka se vraća iskopavanju uglja!
Nemačka se vraća iskopavanju uglja, uprkos stalnim protestima aktivista zelene agende
Već mesecima žestoki aktivisti za zaštitu životne sredine kampuju na poljima, a neki čak žive u kućicama na drveću u malom poljoprivrednom selu u zapadnoj Nemačkoj, nadajući se da će im se istomišljenici iz ostatka zemlje pridružiti i pomoći da se zaustavi širenje obližnjeg otvorenog rudnika koji je pretio da proguta selo i njegove farme, piše The New York Times.
Masovni protesti pre samo dve godine naveli su nemačku vladu da interveniše i spase staru šumu od širenja rudnika. A Zelena stranka je zabeležila najbolje rezultate na prošlogodišnjim izborima.
NEMAČKA PRIVREDA KLIZI KA IVICI PROPASTI: Rekordan skok troškova proizvodnje, tri poteza mogu sprečiti KOLAPS države
Piloti svetske avio-kompanije najavljuju stupanje u štrajk - uputili jasan zahtev
"MORAMO ODMAH DA DELUJEMO" Liz Tras menja Veliku Britaniju iz korena, pravi zaokret za 180 stepeni!
- Ako bi 50.000 ljudi izašlo na ulice, političari bi morali nešto da preduzmu -rekao je Ekard Heukamp (58), poslednji preostali farmer u Liceratu.
Ali očekivano povećanje broja demonstranata nikada se nije dogodilo. Vlada je prošle nedelje zapečatila Liceratovu sudbinu objavom da je RVE, najveća nemačka energetska kompanija, potreban ugalj koji se nalazi ispod sela da bi nadoknadila manjak gasa koji je prestao da dolazi iz Rusije.
Rat u Ukrajini i pretnja da zimi neće biti jeftinog ruskog goriva ohladili su nemački entuzijazam za zeleniju politiku, bar za sada. U zemlji koja je obećala da će u potpunosti okončati svoju zavisnost od uglja do 2030. godine, to je bilo naglo povlačenje - a za neke i veoma teško!
- Putinov agresivni rat nas primorava da privremeno koristimo više lignita kako bismo uštedeli gas u proizvodnji električne energije - rekao je Robert Habek, nemački ministar ekonomije i bivši lider Zelene partije, misleći na ugalj lošeg kvaliteta koji se nalazi ispod sela. "Ovo je bolno, ali neophodno zbog nestašice gasa."
Nemačka je polovinu potrebnog gasa uvozila iz Rusije, koji joj je glavni izvor goriva za grejanje. Nakon što je ruska invazija na Ukrajinu pokrenula lančanu reakciju evropskih sankcija i ruskih kontramera, taj tok je prekinut. Od početka rata, nemačka vlada je znala da će biti teško obezbediti gorivo da prebrodi nadolazeću zimu.
Ministar Habek je u junu najavio ponovno otvaranje nekih rudnika uglja - gorku pilulu koju treba progutati nakon uspeha Zelenih, samo nekoliko meseci ranije, u primoravanju nove vlade da ubrza postepeno ukidanje uglja za osam godina. Kada je suša ovog leta pogoršala energetsku situaciju usporavanjem transporta uglja na rekama, vlada je dala prednost teretnim vozovima koji prevoze ugalj i druga goriva u odnosu na putničke vozove.
Pala podrška "zelenim politikama"
Anketa sprovedena ovog leta pokazala je da se 56 odsto Nemaca slaže sa ponovnim aktiviranjem termoelektrana na ugalj, dok je samo 36 odsto protiv. Ovo je značajan pad u poređenju sa 73 odsto stanovništva koje je u anketi iz 2019. podržalo da se ukine upotreba uglja „što je pre moguće“.
Jedan od razloga što u Liceratu nema mnogo demonstranata može biti taj što mnogi smatraju da nema smisla upuštati se u bitku koja je već izgubljena!
Iako je na desetine hiljada klimatskih aktivista marširalo po gradovima širom Nemačke krajem septembra, oni su uglavnom svoje zahteve usmerili na pitanja poput klimatske pravde za zemlje u razvoju i pristupačnog javnog prevoza – umesto da okončaju upotrebu uglja u Nemačkoj.
Od početka krize u Nemačkoj, udeo energije proizvedene ugljem porastao je za skoro pet odsto. Ugalj trenutno čini skoro trećinu ukupne električne energije proizvedene u Nemačkoj!
Veliki deo tog uglja dolazi iz rudnika Garcvajler u blizini Licerata, koji je u vlasništvu RVE-a i gde neke od najvećih svetskih rudarskih mašina stalno rade u ogromnoj jami širokoj skoro 20 kilometara.
Vučić: Srbija se neće odricati uglja
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozoravao je na nadolazeću energtsku krizu i na vreme povukao pametne poteze za našu zemlju, rekavši da se Srbija neće odricati uglja.
- Rudarstvo je privredna grana u Srbiji koja će tek da raste, a ne da bude ugašeno kako bi to mnogi spolja želeli. Važna je energetska bezbednost i Srbija neće da prati svetske modne trendove u toj oblasti. Pratićemo potrebe Srbije - rekao je Vučić 6. avgusta u Predsedništvu Srbije u Beogradu na prijemu povodom Dana rudara.
Gde su sada svi lažni ekolozi koji su kidisali na predsednika Srbije i govorili da rudnike treba ugasiti, čime bi se uništila naša država?!