20 zanimljivih činjenica zbog kojih je Nikola Tesla naša ličnost dana
Zovu ga Prometejem 20. veka. Da njega nije bilo, svet kakav poznajemo ne bi bio moguć. Izumeo je mnogo, a na živote svih nas uticao je još više.
Mali narod kao što je srpski nikada pre, a ni posle nije iznedrio tako velikog genija kao što je Nikola Tesla. A bome, ni veći narodi nisu imali mnogo više "sreće" u toj "raboti" od Srba. Dakako, verovatno je da se nekada, negde rodio i neko čiji je IQ bio veći. Neko ko je imao veći potencijal nego svi ostali, ali eto - bez pomoći Sudbine, spleta okolnosti ili nečeg trećeg, neupošljen genije i ne vredi mnogo.
Tesla je čovek koji je u jednom životnom dobu uradio dosta. Uradio je toliko da verovatno ni ovog članka ne bi bilo, niti računara, ma ničega, da se on, mladić iz Krajine, nije odvažio da skoro smrtnu bolest iskoristi ne bi li omekšao očevo srce i zatražio da studira tehniku, umesto bogoslovije.
On je um koji iz sijaset razloga zaslužuje da bude "Ličnost dana", a evo nekih od njih.
1. Bio je ljubopitljiv kao što smo svi mi, ali je smeo da tu znatiželju i pojuri. Kao dečak, priča kaže, skočio je sa kuće držaći kišobran. Nije uspeo da poleti, razbio se "kao zvečka" i shvatio je da od ikarisanja "nema leba".
2. Posle školske godine u Gospiću dobio je koleru. Ležeći u postelji, smogao je snage da uceni oca. Nije hteo da uči za popa, kao tata Milutin, već tehniku. Znao je dobro da je nesrećna smrt starijeg brata Dana bila velika ozleda na roditeljskoj duši i iskoristio je to. Ne, nije manje voleo brata od njih, ali je osećao da je to prilika koja se ukazuje jednom u životu.
3. Posle boravka u Gracu, a pre Praga, bio je zaposlen u Mariboru. Kockao se, i to puno. Umeo je da se zabavi, dakle nije bio štreber.
4. U glavi je razvijao plastične modele potonjih izuma. Kažu da je umeo da da konačno rešenje zadatka na tabli onog trena kada je profesor ispisao postavku, a pre nego što zausti: "Ko će...". Genijalno, zar ne?
5. Posle odličnog rada u Strazburu, otišao je direktno u firmu kod Edisona, u SAD. Tamo je dokazao da je veći genije. Edison mu je, naime, obećao 50.000 dolara (milion današnjih) ako usavrši njegov motor na jednosmernu struju. Kada je Edison umesto obećanja ponudio sitno uvećanje plate, Nikola je odbio. Osim genija imao je i integritet. Nije bio beskičmenjak, kakvih je vazda premnogo.
6. Njegov motor na naizmeničnu struju Edison je pokušavao da diskredituje na sto načina. Da bi srušio nevericu, Tesla se lično uvezao u električno kolo i upalio sijalicu "glumeći" provodnik. Riskantno, ali i zabavno.
7. Bio je pionir radija, radara, iks zraka, superprovodnika, daljinskog upravljanja. Bez njega ne bi bilo tolikog broja uređaja da bismo ili čekali pola veka na sve ovo što danas imamo, ili bismo i dalje buljili oči kraj Edisonovih čkiljećih sijalica. Umesto Fejsbuka, jurili bismo lekara za većom dioptrijom umesto prethodne.
8. U ratu struja koji su vodili Edison i Vestinghaus, Teslin bogati saadnik, oba takmaca bili su na korak od bankrota. Da bi pomogao u sukobu, Tesla je Vestinghausu omogućio upotrebu patenata bez nadoknade i tako nam poručio: "Novac nije najbitnija stvar u životu".
9. Saradnja sa Džej Pi Morganom propala je onog trena kada je moćni bankar shvatio da pola veka stari Tesla kani proizvodnju besplatne energije za sve. Umesto žica, kablova, bandera i prijemnika koje bi Morgan pravio, održavao i na njima zarađivao, Nikola je hteo bežični transfer jonosferom. Opet je ostao bez potpore, bez novca, ali nije odustao od sna da znanje i njegovi plodovi budu javno dobro, a ne luksuz i vlasništvo odabranih.
10. Samo jednom je došao u Srbiju, državu naroda kom je pripadao. Uprkos tome, uvek je znao ko je i šta je, nezaboravljajući stablo i granu čiji je list: "Kao što vidite i čujete, ostao sam Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem podižete slavu Srpstva u svetu."
11. Zato što je stvorio toliko stvari, da su i drugi dobili Nobelovu nagradu na konto njegovog rada. Italijan Markoni je ukrao zasluge naučnika iz Smiljana za radio, 1909. dobio prestižno priznanje, ali je 1943. Vrhovni sud SAD presudio da je "pravi tvorac radija Nikola Tesla".
12. Odbio je Nobelovu nagradu. Glasine nikada neće biti poduprte Teslinom izjavom, ali su aberi o odricanju mogućnosti da se dobije priznanje koje je ranije umesto njega neko drugi prigrabio (Markoni) više nego realni. Čast nema cenu.
13. Koliko je njegovo stvaralaštvo neka vam pojasni činjenica da je Edgar Huver, direktor FBI, naredio hitno preuzimanje Tesline dokumentacije pošto je srce velikana prestalo da kuca 7. januara 1943.. Sigurno je da u njegovoj zaostavštini nisu bile ukrštene reči.
14. Bio je veliki prijatelj Marka Tvena, čoveka koji je napisao Toma Sojera i Haklberija Fina. A i Tven je voleo Teslu. Teslin poštovalac je i slavni Dejvid Bouvi, zatim Nikolas Kejdž, Kristijan Bejl...
15. Jedini je Srbin po kome merna jedinica nosi ime.
16. Bio je toliko veliki da su neki mali ljudi pljačkali njegovu kuću i trgali njegove spomenike.
17. Najpoznatiji električni automobil na svetu, tj. kompanija koja ih pravi nosi ime po njemu.
18. Polovina struje koju u Srbiji trošimo dobija se sagorevanjem uglja iz basena "Kolubara", a koji se spaljuje u termolektranama "Nikola Tesla A" i "Nikola Tesla B".
19. U Uneskovoj zbirci "Pamćenje sveta" nalazi se celokupna dokumentacija velikog naučnika, sačuvana u njegovom muzeju u Beogradu.
20. Kada je američki Kongres odavao počast Nikoli Tesli, 10. jula 1990. godine, govorilo je devet kongresmena i jedan senator. Takvu čast nije imao nijedan američki naučnik, čak ni Tomas Edison.