292 MRTVIH U IRAKU: Islamska država bacila najrazorniju bombu u Bagdadu!
Najviše žrtava u napadima Islamske države (IS) bilo je u Iraku, gde je ta ekstremistička grupa 3. jula izvela i svoj najužasniji bombaški napad u bagdadskoj četvrti Karada.
U tom pokolju neviđenih razmera eksplodirala je bomba u kombiju, a snažna detonacija i naknadni požari ubili su 292 osobe, ranili još nekoliko stotina i potpuno razorili ulicu i nekoliko zgrada u njoj. Iako istraga u vezi s napadom u Bagdadu i dalje traje, razornost tog napada nagoveštava da je reč o novoj taktici i bombi IS koja je dizajnirana tako da izazove još više žrtava i poseje teror u novim razmerama, navodi BBC.
NOVI TERORISTIČKI NAPAD: Tela razbacana na sve strane, broje se mrtvi (FOTO)
IS je tada prvi put koristila novu taktiku koja im je pomogla da prođu neopaženi kroz kontrolne tačke.
- Tako nešto nikada ranije nismo videli i veoma nas zabrinjava - rekao je izvor BBC iz Iraka koji je upoznat s detaljima istrage.
Jedan deo taktike već je poznat od ranije i uveliko je raširen u napadima IS u Iraku, a radi se o tome da se eksploziv na mesto napada dopremi vozilom. Međutim, napad izveden 3. jula razlikuje od uobičajenih po načinu na koji je paklena naprava pozicionirana u kombiju, a i sama bomba je imala drugačiji hemijski sastav, koji nekoliko iračkih stručnjaka naziva "unikatnim".
- Takvu bombu je zaista teško napraviti - kaže stručnjak za eksplozivne naprave upućen u istragu, koji smatra da je naprava razvijena u gradu Faludži u vreme kada je bio pod kontrolom IS.
TEŠKI OKRŠAJI U SIRIJI: Vojska lansirala noćnu ofanzivu na teroriste u južnoj Hami
Prema njegovom mišljenju, "autori" bombe su formulu za njenu izradu pronašli na internetu i zatim prilagodili količine hemikalija kako bi što više smanjili rizik od prerane detonacije, a istovremeno povećali njen smrtonosni učinak.
- Navikli smo na veliku vatru i požare kao posledicu napada, ali hemikalije koje su korišćene u ovom napadu nikad ranije nisu upotrebljene u Iraku. Bilo je to čudno, unikatno i užasno - rekao je za BBC general Kadim Bašhir Saleh.
Drugi irački stručnjak za bezbednost, Hišam al-Hašimi, smatra da je sličan sastav hemikalija u eksplozivu korišćen samo jednom do sada, u napadu koji je izvela Al-Kaida 2004. godine.
ISLAMSKA DRŽAVA IZVRŠILA NAPAD? Teroristi već svojataju i veličaju zločin u Minhenu (FOTO/VIDEO)
Ostali stručnjaci koje je novinarka BBC kontaktirala rekli su da je vrućina izazvana bombom bila "kao na površini Sunca" i istakli da eksplozija nije ostavila vidljivi centar ili krater na mestu detonacije, mada je izazvala sekundarne požare koji su bili najsmrtonosniji.
Al-Hašimi upozorava i na taktičku stranu napada koja je doprinela velikom broju žrtava u jednakoj meri kao i sam eksploziv, jer je kombi eksplodirao u uskoj ulici u vreme kad je ona bila prepuna ljudi zbog lokalnog festivala. Razorni efekt bio je pojačan i nizom sigurnosnih propusta, poput činjenice da vatrom zahvaćene zgrade nisu imale put za evakuaciju u slučaju požara.