4 najinteresantnije Linux distribucije
Linux je tokom poslednjih nekoliko godina napredovao od mističnog programa, poznatog samo odabranim akolitima do vrlo funkcionalnog operativnog sistema, koji u nekim aspektima radi i bolje nego Microsoft Windows. I ne zaboravimo da je džabe, što je Srbima uvek drago!
Veliki broj ljudi sa nepoverenjem još uvek gleda na Linux ali za to stvarno nema razloga. Nove Linux distribucije podržavaju sav aktuelni hardver, a besplatan softver je odavno sazreo i manje više ima sve funkcije kao i plaćene aplikacije. Takođe broj virusa za Linux se može izbrojati na prste jedne ruke a sam Linux traži mnogo manje resursa nego Windows OS. Takođe kako Microsoft prestaje sa podrškom za starije tipove svog operativnog sistema (Windows XP na primer) instaliranje neke Linux distribucije je prilično pametan potez dok ne skupite pare za jači računar. U svakom slučaju ukoliko vam je računar potreba za kancelarijske poslove, surfovanje internetom ili gledanje filmova verujte nam da će vam bilo koja od ovih distribucija bez problema "završiti posao".
Ubuntu
Ubuntu je najpopularnija distribucija Linuxa na Netu i to sa razlogom. Celo korisničko iskustvo je maksimalno pojednostavljeno i nakon početnog navikavanja Windows vam uopšte neće faliti (autor priča iz ličnog iskustva). Verzija 14.0 koja je nedavno objavljena će imati besplatnu podršku sledećih 5 godina, što znači da ako se desi neki problem imate i kome da se obratite. Posebno nas je impresionirao Ubuntu Software center, mesto na kome možete naći i skinuti (gotovo) sav softver koji vam treba za rad.
Linux Mint
Mint je jedna od najpoznatijih Ubuntu verzija na Netu a svoju popularnost duguje pre svega fanatično odanim programerima koji iz godine u godinu izbacuju gomilu besplatnih softvera, zapušavaju bezbedonosne rupe i utežu operativni sistem. Mint će vam biti primamljiv zbog svog Windowsolikog okruženja i odlične podrške za multimediju.
Elementary OS
Elementary OS je Linux distribucija namenjena običnim korisnicima koju odlikuje minimalistički interfejs inspirsan Apple operativim sistemima (OS X) i već tradicionalno malo zauzeće resursa. Veliki broj korisnika se slaže da je ovo Linux distribucija na koju se najlakše naviknete kada pređete sa Windowsa. Korisnici imaju pristup App store (ne mešati sa Apple prodavnicom) gde ih čeka nekoliko hiljada komada besplatnog softvera koji pokrivaju široku paletu potreba.
Tails
Za kraj smo ostavilo Linux distribuciju za paranoične. Tails stavlja veliki akcenat na sigurnost vašeg sistema i ne ostavlja nikakve podatke, bilo na Internetu ili lokalno na samom računaru, pa je praćenje osoba koji koriste ovu Linux distribuciju veoma teško. Takođe Tails poseduje nekoliko najčešće korišćenih programa (internet pretraživač, mail klijent, IM klijent, programe za obradu zvuka i slike..) koji sve što radite automatski enkriptuju (kodiraju) tako da ne može niko neovlašćen da pristupi ovim fajlovima. Sva komunikacija sa Internetom se odvija preko Tor mreže, što u teoriji garantuje anonimnost korisniku. Ukoliko neka aplikacija pokuša da se direktno poveže na internet biće automatski blokirana. Takođe, Tails ne koristi hard disk računar, na kome radi, za smeštanja podataka, već samo RAM memoriju (čak ni swap fajlove). To znači da kada ugasite računar obrisali ste sve što ste radili, te Tails više služi kao pomoćni sistem, kada manipulišete nekim poverljivim dokumentima. Jedini problem je što NSA automatski počinje da prati svakoga ko skine ovu Linux distribuciju.