Analitičari: Kolinda ne može da nas koči u pristupu EU, ne u ovoj fazi
Nova predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitanović je uoči drugog kruga predsedničkih izbora izjavila da će usloviti put Srbije ka EU povratkom nestalih osoba iz rata, jer se zalaže za prava manjina u Hrvatskoj, što Srbija, kako je navela, ne poštuje. Njen mandat će svakako imati uticaj na trenutnu politiku Hrvatske, ali da li će njeni ciljevi i politika uticati na put Srbije ka Evropskoj uniji?
Analitičari su gotovo saglasni u tome da izbor nove predsednice neće imati bitnog uticaja na odnos Srbije i Evropske unije. Prema njihovim rečima, politika nove predsednice će biti samo jasnija i otvorenija, bez "zahlađenja" odnosa sa Srbijom i "kočenja" Srbije na putu ka EU.
Srbija nije ni blizu one faze u kojoj Hrvatska može da je koči, rekao je za portal Srbija Danas politički analitičar Cvijetin Milivojević dodajući da Srbija ima mnogo faza koje treba da prođe da bi postala članica EU.
"Faza u kojoj Hrvatska može da nam zasmeta, a ja verujem da će nam zasmetati, je faza neposredno pre ulaska u EU. To ne zavisi od toga ko je na čelu Hrvatske. Mislim da je sa Kolindom stvar mnogo jasnija jer je to otvorenija priča. Jasnije su i otvorenije karte sa desničarima i hrvatskim nacionalistima. Prethodna vlast u Srbiji, pri tom mislim na Tadića i tu vlast, se vezivala na onaj princip prijateljstva ili jaranstva: Moj prijatelj Josipović, moj prijatelj ovaj, od toga nismo imali nikakve koristi", objašnjava Milivojević.
Da do većih promena u odnosu dveju država i međusobnih uticaja neće doći smatra i profesor Zoran Stojiljković sa Fakulteta političkih nauka, jer tvrdi da se naši regionalni odnosi uređuju evropskom agendom i evropskim uslovljavanjem.
"Ovaj izbor ima veći uticaj na unutrašnju politiku Hrvatske i raspored političkih snaga pred parlamentarne izbore ove godine nego što će imati neke konsekvence na odnose Hrvatske i Srbije. Možda će nova predsednica Hrvatske biti samo eksplicitnija u tom zahtevu koji će se pred Srbiju postaviti oko utvrđivanja sudbine nestalih lica. Ko god da bude izabran on nema mnogo prostora da stvari radikalnije menja. Garancije za normalizaciju odnosa u regionu često mogu da daju stranke desnice koje imaju iskustva sa ratovima", navodi Stojiljković za naš portal.
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić takođe je ocenio da posebnih komplikacija u odnosu sa Srbijom uprkos predizbornim najavama neće biti i dodao da očekuje pragmatičniji odnos Srbije i Hrvatske.
"Sama ličnost Grabar Kitarović, kao bivše ambasadorke SAD, pomoćnice generalnog sekretara NATO-a za javnu diplomatiju odgovara ambicijama hrvatske desnice da bude bliže Evropi i Americi. Ona je svojom pobedom preporodila stranku koja je već uglavnom bila otpisana sa političke scene. Hrvatska pokazuje izuzetnu političku zrelost i obe strane su nastupale sa jasnim problemima", izjavio je Simić za Betu.