Apelacioni sud: Legija definitivno bez kuće
BEOGRAD - Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je odbio zahtev bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije Milorada Ulemeka Legije, koji izdržava kaznu od 40 godina zatvora, da mu se odobri ponavljanje postupka u kom mu je 2012. godine trajno oduzeta kuća na Ceraku od 178 kvadrata, pošto je utvrđeno da je stečena kriminalom.
Tom odlukom objavljenom na sajtu suda, Apelacioni sud je potvrdio rešenje Specijalnog suda kojim je odbačen zahtev Ulemeka za ponavljanje tog postupka, jer takva mogućnost nije ni predviđena u Zakoniku o krivičnom postupku (ZKP).
Po nalaženju Apelacionog suda, prvostepeni sud je pravilno zaključio da rešenje o trajnom oduzimanju imovine za koje je traženo ponavljanje krivičnog postupka, ne može da se smatra pravnosnažnom presudom ni u formalnom ni u materijalnom smislu.
"ZKP formalno dozvoljava ponavljanje postupka isključivo u odnosu na pravnosnažnu presudu koje ovde nema budući da je o imovini odlučeno pravnosnažnim rešenjem. Rešenje o oduzimanju imovine ni sadržinski ne predstavlja meritornu odluku o krivičnoj odgovornosti okrivljenog, niti o krivičnom delu zbog čega ni iz tog razloga ne može biti predmet ponavljanja postupka", navodi sud.
Sud smatra da je stav zakonodavca da izričito ograniči mogućnost ponavljanja postupka, na one postupke okončane nakon meritornog odlučivanja (presuđenja) u vezi sa krivičnim delom koje je okrivljenom stavljeno na teret.
Nije dokazao da je kuća stečena legalnim prihodima
U julu 2102. godine Ulemeku je pravosnažno - trajno oduzeta kuća, kao imovina proistekla iz krivičnog dela, jer nije uspeo da dokaže da ju je stekao legalnim prihodima. Tada je utvđeno da postoji očigledna nesrazmera između Ulemekovih prihoda i plaćene kupoprodajne cene, a da je novac mahom stekao otkupom od otmica koje su vršili pripadnici „zemunskog klana" čiji je bio jedan od organizatora.
Nedavno je Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno odlučio da bivši komandant JSO-a ostane još dve godine u strogom zatvorskom režimu, poznatijem kao zatvor u zatvoru ili srpski „Alkatraz", požarevačke Zabele u koju je upućen pre četiri godine na izdržavanje maksimalne kazne od 40 godina zatvora. Ulemek je inače u četiri procesa osuđen na 40 godina zatvora, za ubistvo premijera Zorana Ðinđića, za zločine zemunskog klana, za ubistvo Ivana Stambolića i za četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali.
Nijedno krivično delo za koje je osuđen Ulemek nije priznao.
Pravosudnim organima, dobrovoljno se predao u maju 2005. posle više od dve godine skrivanja nakon ubistva premijera u martu 2003. godine. Ulemek je zimus pomogao tužilaštvu za organizovani kriminal da rasvetli ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, ali nije tražio kontrausluge.