BANKE IZLAZE U SUSRET: Neke smanjuju rate za trećinu za kredite u francima?!
Na pomolu je preokret za građane koji su podigli stambene kredite u švajcarskim francima. Još se ne zna o kojim bankama je reč, a spekuliše se da su u pitanju one sa grčkim kapitalom.
Dve banke su spremne da izađu u susret građanima koji imaju stambene kredite u švajcarskim francima, tako što bi u kombinaciji sa jednim od četiri modela Narodne banke Srbije, prilikom prebacivanja u evro zajam, smanjile rate za oko 35 odsto.
Iako niko nije zvanično potvrdio ovu priču, spekuliše se da su popust pripremile dve grčke banke. Kako saznajemo, izvršni odbori banaka su juče intenzivno razmatrali stav resornog ministarstva koje smatra da treba izaći u susret sa reprogramom određenih kategorija građana, pre svega samohranih majki, bolesnih i onih koji su ostali bez posla.
- Hipo alpe adrija banka poštuje propise i preporuke regulatornih tela i stoga će tako postupiti i kada je u pitanju preporuka Ministarstva finansija koja se odnosi na stambene kredite građana indeksirane u švajcarskim francima. Dalje korake ćemo pažljivo razmotriti i pravovremeno preduzeti neophodne mere, u skladu sa preporukama Ministarstva i Udruženja banaka Srbije - kažu u Hipo banci.
NBS u punoj meri podržava preporuku Ministarstva finansija upućenu bankama koje su odobrile stambene kredite indeksirane u švajcarcima za najugroženije kategorije dužnika po ovim kreditima.
Kašnjenje
Kašnjenje u otplati stambenih kredita je sve veće, a prednjače dužnici koji su uzeli ovaj zajam u švajcarskim francima. Njih gotovo dve trećine nije u stanju da otplaćuje rate.
Prema podacima NBS, od ukupnog broja odobrenih stambenih pozajmica, problematičnih je 6.557 kredita, vrednih 27,6 milijardi dinara, od toga 17,5 odsto su u francima.
- Našom odlukom od 24. februara građanima je omogućeno da prevaziđu teškoće u otplati kredita. Nova preporuka Ministarstva finansija komplementarna je ovim nastojanjima, ali ima donekle drugačiji cilj, a to je pomoć najugroženijim kategorijama dužnika. Budući da se svi dužnici ne suočavaju s istim teškoćama prilikom otplate kredita, preporukom se ističu kriterijumi koje bi banke trebalo da imaju u vidu prilikom ponude i odobravanja dodatnih olakšica - kažu u NBS, pišu Večernje novosti.
Kod ovakvih restrukturiranih potraživanja docnja u naplati se računa prema naknadno ugovorenom, umesto prvobitnom, datumu dospeća, što će imati pozitivan efekat i na klasifikaciju tih dužnika i rezervu koju banke moraju da izdvajaju po osnovu potraživanja koja imaju od njih.