Bernardinac vas ipak neće spasiti u Alpima
Izgubili ste se visoko u Alpima, zaslepljeni ste snegom, žedni ste i hladno vam je. Međutim, kakav je to lavež u daljini? Da li je moguće da vam je bernardinac došao u pomoć? Da li je zaista došao sa čuturicom brendija? Zašto ne biste uzeli gutljaj?
Odgovor: Zato što se hipotremični i halucinirate. U pitanju je samo zanimljiv istorijski mit da bernardinci nose brendi, piše sajt Modernfarmer.
Čak i da je pričao o brendiju stvarna, ne biste želeli da ga pijete pošto bi alkohol samo ubrazo vaše smrzavanje. Iako alkohol proširuje krvne sudove u našoj koži, čineći da se osećamo toplije, on izvlači krv iz vašeg jezgra gde je ona potrebna organima kako bi vas održavali u životu.
Međutim, kada je ova hipotetička priča o bernardincima i brendiju stvorena?
Prvi dokazi o ovom ogromnom psu spasiocu pojavljuju se u spisima monaha iz 1707. godine. U Zapadnim Alpima između Švajcarske i Italije, red monaha upravljao je domom za nemoćne u prelazu Velikog bernardinca, gde je pas uzgojen i odakle potiče ime moderne vrste.
Iako su u manastiru predstavljeni kao psi čuvari, do 1800. godine ovi hrabri psi su se prijavili za sasvim drugačiji posao: potragu i spasavanje.
Oni su bili pravi dobrovoljci pošto takvo ponašanje kod pasa nije bilo rezultat treniranja od strane monaha. Ono je naučeno u školi čopora a znanje su prenosili stariji psi.
Bernardinci su pomagali monasima u potrazi za putnicima koji su se gubili u zimskim olujama na svom putu do manastira.
Jednom bernardincu po imenu Beri je čak pripisano spasavanje 40 osoba, a legenda kaže da je umro pokušavajući da spasi nekoga. Međutim, ovo je samo legenda. Beri je svoju penziju proveo u prestonici Švajcarske, a njego telo je kasnije sačuvano u Nacionalnom istorijskom muzeju u Bernu.
Monasi u njegovu čast uvek u manastiru imaju jednog psa koji nosi njegovo ime.