BEZ OVIH STVARI NE IDITE NA ODMOR: Uvek se zaboravi bar neka sitnica
Često se setimo šta nam sve treba tek kad sednemo u vozilo, ili kad stignemo na određenu destinaciju.
Pred polazak na putovanje uvek se pitamo šta sve poneti sa sobom. Valjalo bi nekoliko dana ranije napraviti spisak stvari i na vreme ih pripremiti, odnosno oprati, kupiti ili pozajmiti. Treba misliti i na težinu stvari, bilo da ih nosimo u velikom rancu ili u koferu, što zbog ograničenja težine prtljaga, što zbog toga što ćemo morati to sve da vučemo sa sobom.
- Lekovi - Uvek treba poneti i nekoliko lekova sa sobom radi prevencije.
- Struja - Valja poneti neki mali produžni kabl sa barem tri utičnice. Treba misliti i na razne standarde koji se u mnogim zemljama razlikuju. Adapteri se mogu kupiti u supermarketima (na licu mesta) ili specijalizivanim radnjama za struju i tehničke uređaje.
- Posebna torbica za novac - Za to je možda najbolja tanka torbica sa elastičnim pojasom koja se nosi ispod pantalona, ili druge odeće. Mora uvek da bude na vama sa svim važnim dokumentima poput pasoša, karata, kartica i novca. Nikako, taj novčanik, nemojte stavljati u torbu ili ranac tokom dugih vožnji u avionima, vozovima, autobusima i kušet kolima. Kada plaćate nešto, pare pripremite na vreme, a ne u javnosti.
- Štampani vodiči za obilazak grada - Poželjno je da pripremite putovanje pre samog polaska., iako u današnje vreme manje-više može sve da se nađe elektronski, dobra priprema pred put nije na odmet.
- Multifunkcionalan nožić - Uvek je koristan, za čišćenje voća ili neko sitno seckanje. Ne sme se uneti u avion (osim u čekiranom prtljagu) niti u razne ustanove u kojima postoje skeneri za kontrolu stvari.
- Kišobran - Neophodan je skoro uvek. Ali, neke avio kompanije ne dozvoljavaju da se kišobran unosi u putničku kabinu.
- Najlon za prtljag - Dešava se često da su prtljažnici autobusa bušni pa u njih ulazi prašina. Posle samo nekoliko sati vožnje vaš ranac ili kofer, a i stvari u njima, postaju prljavi.
- Kese i gumice - Obavezno poneseti desetak gumica za vezivanje, kesa, kablova i ko zna čega sve. Kese ne morate da nosite od kuće.
- Sredstvo protiv komaraca - Uvek valja imati kremu ili sprej protiv komaraca.
- Escajg - Ponesite po jedan ili više komada pribora za ručavanje. Nije loše poneti i neku plastičnu čašu.
- Krpu za čišćenje - Može da bude korisna za čišćenje odevnih predmeta, obuće ili prtljaga.
- Torba za kablove - Kupite ili napravite sami torbicu za kablove u koju možete da stavite punjač za mobilni, kablove za laptop, fotoaparat i slično. Tako će svi kablovi biti na jednom mestu.
- Katanac - Poželjno je imati svoj katanac kako bi rizik od toga da još neko ima ključ sveli na minimum. Takođe, kofer treba da bude zaključan katancem čak i noću dok spavate. Ispod sedišta u autobusu postoje kukice predviđene za to. Za to je korisna i sajla za vezivanje bicikla sa ključem.
- Deterdžent za ručno pranje veša i dertedžent za sudove u manjim pakovanjima mogu mnogo da koriste u određenom trenutku.
Moguće je da ćete većinu stvari i imati tamo gde ste se uputili, ali nije na odmet to proveriti, i poneti ukoliko tamo nemaju. Sličan je slučaj i sa fenom za kosu koji imaju u većini hotela i hostela, ali možda nije loše imati i svoj.
Ukoliko vam je ovo bilo interesantno, oduševiće vas ovaj praktični kofer na spratove (više o tome na OVOM linku)
Pročitajte i:
- ZAR SVE MORAMO DA UNIŠTIMO: Čudo prirode menja boju zbog NOVČIĆA (VIDEO)
- DA LI STE ZNALI: 18 stvari koje NIKAKO NE SMETE da radite u inostranstvu!
- KRENUO JE NA PUT OKO SVETA: Sakrio je pare tamo gde ih NIKO ne bi tražio! (VIDEO)
- NEOBIČNA MESTA u Srbiji o kojima se manje priča: SRPSKA PRAŠUMA i pokretna ostrva (FOTO)
- PEJZAŽ OD KOGA NESTAJE DAH: Selo koje je progutalo zelenilo (FOTO)