BLOKIRANA MAGISTRALA KOD BUDVE: Sručilo se celo brdo na put
Više od 1.000 kubika stena, kamenja i zemljišta sručilo se oko popodneva na glavnu magistralu na Zavali. Žrtava na sreću nije bilo.
Odron se dogodio na Jadranskoj magistrali na potezu između kružnog toka i raskrsnice na Zavali.
Velikom odronu, kako je reporterki “Blica Crna Gora” ispričao očevidac Željko Mirović sa Cetinja, prethodio je manji.
"Prvo je palo oko pola kubika materijala na put. Posle dva-tri minuta došli su neki momci sa kamionom da čiste put i onda se desila jedna čudna stvar. Počela je da se javlja pukotina u vrhu stene. Sve to sam gledao i vikao tim ljudima da se sklone. Bilo je strašno. Počeli su da beže. Vikao sam: “Bežite, bežite” i onda se ovo sve survalo na put. To je bila katastrofa. Bila je velika pukotina. Samo srećom niko nije stradao jer je tu bilo dosta vozila. Bio sam sa desne strane puta u kamionu. Moglo ih je sve poklopiti, sve bi se sručilo na njih", još u šoku ispričao je Mirović.
Sudeći prema njegovoj izjavi tragediju je sprečio upravo manji odron zbog kojeg je saobraćaj bio obustavljen. Da je u momentu velikog odrona na putu bilo automobila tragedija ne bi mogla biti izbegnuta.
Kobni odroni
Prema dostupnim informacijama 3. novembra 2010, u odronu na magistrali Podgorica - Nikšić, nedaleko od Žute grede stradao je jedan Nikšićanin. Odron u Platijama 5. novembar 2000. u smrt je odveo dve porodice, mladi bračni par iz Nikšića i šestočlanu porodicu iz Mojkovca. U odronu na magistrali Kolašin – Podgorica, u mestu Seoca, 18. decembra 1998. stradao
Drama u Budvi trajala je nekoliko sati, iako su očevici kazali da ispod zemlje i obrušenih stena nema automobila. Tek kada je i policija to zvanično potvrdila, meštani su se smirili.
Budvani su šokirani i u strahu od novih odrona i klizišta. Ovaj događaj ponovo je aktuelizovao priču o divljoj gradnji duž crnogorske obale, kojom je posebno pogođena Budva i svi se pribojavaju mogućih teških posledica.
"Možda je ovo što se desilo samo upozorenje i trebalo bi reagovati dok smo još na vreme, jer ko zna šta se sve može dogoditi", prokomentarisao je jedan stariji Budvanin.
Saobraćaj je zatvoren i duge kolone automobila iz pravca Bara i Cetinja, kao i Kotora, Tivta i Herceg Novog čekale su dozvolu za prolaz. Do Budve jedino je moguće stići preko Njeguša i morskim putem.
Pukotina je još vidljiva u brdu i meštani su u strahu da se ono čitavo ne stropošta. Kažu da je ta deonica oduvek izgledala rizično i nije im jasno da nikada niko nije vodio računa da ona bude sanirana, prenosi Blic.
Četiri trake rešavaju problem?
Gradonačelnik Budve Lazar Rađenović kazao je da se sve čini kako bi se jedna traka ospoobila za naizmeničan saobraćaj, ali dozvolu će morati da daju nadležni inspektori. On je rekao da je desna traka osposobljena ali samo za eventualne hitne slučajeve. Na mestu događaja su odmah bili iz svih nadležnih službi - predstavnici Ministarstva saobraćaja, Inspektorata za puteve, Direkcije za saobraćaj, “Crnagoraputa”, ali i predstavnici lokalne samouprave.
"Mehanizacije ima dovoljno ali loše vreme ne ide na ruku", kazao je Rađenović koji je bio na mestu događaja.
On je ponovio da bi bilo neophodno na ovoj deonici izgraditi četiri trake čime bi se rešilo pitanje bezbednosti odvijanja saobraćaja.