Brakovi po pravilima EU
Bez obzira što Srbija još par godina neće postati članica EU, vrlo brzo mogli bi se venčavati po njenim zakonima, razvoditi, deliti imovinu.
Naime, naša zemlja posle 30 godina primenjivanja Zakona o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja, koji nije usaglašen sa sadašnjim Ustavom, konačno dobija akt koji reguliše detaljno, recimo bračne i porodične odnose sa međunarodnim elementom. Ili pred kojim će se sudom razvesti brak ukoliko jedan od supružnika nema srpski pasoš, a ima imovinu u trećoj zemlji, ili koja će država isplatiti osiguranje stranim državljanima koji su povređeni na njenoj teritoriji.
Pored toga ovaj zakon propisuje i zaključenje ugovora sa međunarodnim elementom, kao i nastupanje štete, hartije od vrednosti, koja je zemlja nadležna za sporove o intelektualnoj svojini, prenose Večernje novosti.
„Cilj je da uskladimo naše propise sa evropskim, ali i da ujednačimo sudsku praksu kako sudovi ne bi primenjivali dvostruke standarde“, kažu u Ministarstvu pravde.
Neki za zasnivanje svoje nadležnosti primenjuju prebivalište kao kriterijum, a drugi uobičajeno boravište građana, odnosno mesto u državi u kojoj je centar životnih interesa građana, odnosno mesto u državi u kojoj je centar životnih interesa građana i u kojoj obično borave, bez obzira na to da li su upisani u evidenciju nadležnog organa i da li imaju dozvolu boravka ili nastanjenja.
S obzirom na to da u Evropskoj uniji postoji sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala, državljanstvo građana više nije kriterijum za zasnivanje nadležnosti suda. Kako najavljuju u ovom ministarstvu, umesto pasoša, odlučivaće uobičajeno boravište građana.
„Građani Srbije moći će da biraju, recimo, koji će sud biti nadležan i čije će se pravo primenjivati kada žele da se razvedu ili da pokrenu ostavinski postupak“, kažu iz Ministarstva.
Pored toga u ovom nacrtu objedinjene su sve regulative EU. Kako sadašnji zakon nikada nije usklađen sa Ustavom Srbije iz 2006. godine, mnogi praktičari su se pitali da li da ga uopšte primenjuju. Ovako će i ta dilema biti otklonjena.
Prema ovom nacrtu, domaći matičari biće nadležni za sklapanje braka ako jedan od budućih supružnika ima pasoš Srbije, ili ako budući bračni par ima boraviše u Srbiji, ikao i ukoliko im je poslednje ovako boravište bilo na njenoj teritoriji.