BREGZIT RUŠI AMERIČKU MOĆ: SAD napokon gubi monopol nad Evropom (FOTO/VIDEO)
Bregzitom se ostvarila najveća noćna mora Vašingtona i njime kreće proces raspadanja globalne hegemonije SAD-a
Stanovnici Britanije su rekli svoje, odlučili su da napuste Evropsku uniju i tim potezom su pre dva dana šokirali celi svet. Neki tvrde kako je ovo najvažniji globalni događaj još od pada Sovjetskog Saveza i u pravu su. Mogli bismo navesti veliki niz područja na koja će izlazak Britanije iz Evropske unije uticati, no, to bi bio veliki posao - dovoljno je reći da će uticati na skoro sve jer to je tačna tvrdnja.
Dakle, šta će se desiti sa američkim uticajem u Evropi? Više nikada neće biti što je bilo do pre nekoliko dana. Odnos između Britanije i SAD-a se sa pravom naziva "specijalan odnos". Reč je o odnosu koji je iskovan za vreme ratnih godina 20-og veka i od onda je bio nesalomiv most. Tim mostom preko Atlantika se godinama služio SAD kako bi vršili veliki pritisak na ostatak Evrope. Tadašnji francuski predsednik Šarl de Gol bio je potpuno u pravu kada se 60-ih godina čvrsto zauzeo za blokiranje britanskog članstva u Evropskoj uniji (odnosno u organizaciji koja se tada zvala EEZ) tvrdeći kako je Britanija zapravo "američki trojanski konj". Da, Britanija jeste američki trojanski konj i takva je bila, u pojačanom izdanju, još od Drugog svetskog rata kada su američki brodovi velikom logističkom rutom preko Atlantika sprečili da Hitlerova Nemačka zagospodari ostrvom.
NOVI PROBLEMI BRITANACA: Da li će avioni imati dozvolu za let u EU?
Ipak, koliko god De Gol bio u pravu, on je zapravo mogao samo nakratko odgoditi neizbežno. Nedugo nakon što je na vlast došao novi francuski predsednik, Britanija je ušla u Evropsku ekonomsku zajednicu (EEZ). Ovaj trojanski konj se nije mogao zaustaviti ni pretnjama ni blokadama - njegov položaj mogli su eliminisati samo borci skriveni unutar tog konja. Na to je ipak trebalo da se čeka još pola veka što se pre dva dana i desilo.
Pobornici Bregzita smatraju da će nakon ovog specijalan trans-atlantski odnos postati još i čvršći, da će tek sada doći do pravog sjaja kompatibilnih američko-britanskih politika. Tako oni misle, no tako ne misle mnogi u SAD-u koji su se 24. juna probudili shvativši da je njihova najveća noćna mora upravo postala stvarnost.
U SAD-u postoji jedna kapitalističko-nacionalna struja koja želi potpunu reorganizaciju sveta na nacionalne konkurentne sile - tu struju predvodi Donald Tramp i to je više manje to. Sve drugo, svi elementi američkog vladajućeg establišmenta - od Obamine administracije, geostrateških think-tankova pa do NSA i drugih špijunskih službi - svi oni su želeli samo jedno: Da Britanija vodi Evropsku uniju, a ne da iz nje izađe. Kao podsetnik osvrnimo se na deo govora američkog predsednika Baraka Obame 2013. (kada se počelo već sve glasnije šuškati o Bregzitu):
"Želim naglasiti da Britanija treba da ostane u EU. SAD ne želi da vidi nikakvo slabljenje britanske uloge unutar EU. Poruka koju danas želim da pošaljem je ova - želimo da vidimo snažniju EU, ali i snažnije britansko učestvovanje u toj EU. Ovo je od esencijalne važnosti ako želimo da se suočimo sa globalnim izazovima koji su pred nama, uključujući klimatske promene i bezbednost. Učestvovanje Britanije u EU je pokazatelj njenog uticaja i uloge u svetu, kao i važnog ekonomskog partnerstva."
CIPRAS O BREGZITU: Nisu krivi građani Britanije, već lideri EU!
I liked a @YouTube video from @majorityfm https://t.co/2OheJ2V6JV Matthias Matthijs: Will the UK Brexit?— Sean O'Nilbud (@nilbud) June 15, 2016
Godinama i godinama ponavljali su samo jednu te istu mantru: "Želimo snažnu Britaniju u snažnoj EU". Svi, od Obame do zvaničnika iz Stejt Departmenta, svi godinama ponavljaju jedno te isto. Zašto? Da bi potajno želeli upravo suprotno kako bi na taj način srušili Evropu.
Istaknuti profesor za evropska pitanja na Univerzitetu Džons Hopkins, Matias Matijs, komentarisao je: "Ako Britanija izađe iz EU, onda možete zaboraviti na jedinstvenu evropsku spoljnu politiku na koju će ostatak sveta obraćati pažnju. Ako evroskeptici u Britaniji zaista misle da će Amerikanci pozdraviti njihov izlazak iz unije, ne mogu pogrešiti više od toga."
LIDER BRITANSKE OPOZICIJE: Na rezultate moramo da reagujemo na miran i racionalan način
Matthias Matthijs (@m2matthijs) on dysfunctional democracy, Europe’s history with referenda, and the Brexit: https://t.co/qJoVO9BAv7— Frederick Deknatel (@freddydeknatel) June 9, 2016
Izlazak Britanije iz EU je katastrofa za američku spoljnu politiku. Ni sa jednom zemljom Evrope se američka stajališta ne podudaraju u tolikoj meri koliko sa Britanijom - od ekonomske liberalizacije, slobodne trgovine do svih bezbednosnih pitanja. Britansko članstvo u EU bilo je stvar nacionalnog interesa SAD-a, jednog od najvećih nacionalnih interesa. Pritom uz brojne izjave o potrebi "snažne Britanije u snažnoj EU" svakako valja istaknuti i ogromni pritisak SAD-a na britanske birače pred sam referendum.
MERKEL: Neophodna je saradnja sa zemljama koje su nesigurne o članstvu u EU
Obama i svi drugi političari spominjali su kojekakve ekonomske i bezbednosne pretnje ne bi li Britance uverili da glasaju za ostanak. Nadalje, u Britaniji smo ipak imali medijski diverzitet - jedan ogranak glavne struje bio je za Bregzit, drugi za ostanak. No, u slučaju američkog medijskog mainstreama nije bilo nikakvih oprečnih razmišljanja - svi su bili jednoglasni: Britanija mora ostati u EU.
Naravno, ne može se očekivati da će danas američki političari izaći pred kamere i zavapiti "Ovo je katastrofa!". Neće, reći će kako će poštovati volju britanskih birača, kako i dalje žele snažnu EU, trgovinske odnose, demokratiju itd. - klasični repertoar.
Putin seeks to include China, India, Iran in fledgling Eurasian Union https://t.co/q5tqgxLEeG pic.twitter.com/t837WjpYG1— Yahoo Finance (@YahooFinance) June 21, 2016
Iza kulisa se u SAD-u zasigurno oseća velika nervoza i panika. Amerikanci znaju šta će se desiti kada se kontinentalna Evropa oslobodi britansko-američkog pritiska - okrenuće se što boljim poslovnim prilikama i krenuće sa intenzivnijim dijalogom prema Rusiji, Kini, Iranu... Jer nova, od Britanije oslobođena, Evropa, nikome nije trn u oku - niko vani ne želi da sruši Evropsku uniju, žele da se okoriste njom i zarade što je više moguće. No, to ne vredi kada je reč o SAD-u.
POČELE POSLEDICE BREGZITA: Najviši predstavnik Velike Britanije u EU podneo ostavku
Rusija, Iran, Kina i druge zemlje iz ovog "kluba" zaista žele da SAD padne nekoliko stepenica niže, da izgubi imperijalističku "aureolu" jedne svetske super-sile. Ameriku uzimamo zdravo za gotovo, no reč je o državi koja se aktivno upliće u unutrašnja pitanja baš svake druge države sveta, bez stida! Činjenica da konzumiramo američke proizvode i američku kulturu znatno ublažava takvo promišljanje, no, jedan relativno trezveni trenutak ipak nam pokazuje da je SAD danas, bez obzira na metode (koje variraju od mekog diplomatskog pritiska do čvrstog vojnog), gigantska imperijalistička sila.
Oni koji smatraju da je za svet dobro da živi pod hegemonijem jedne sile nisu u pravu i takve izjave mogu davati isključivo iz oportunističkih sebičnih pozicija. Niko normalan ne želi pad giganta kao što je SAD, jer bi njegov udarac o tlo porušio ostatak sveta. No, njegovu visinu, odnosno uticaj valja smanjiti.
SAD moraju postati "jedna od" zemalja sveta, moraju se transformisati iz globalne hegemonije u globalnu silu. Taj proces uveliko počinje da se dešava upravo sada, britanskim glasom za Bregzit. Američki uticaj nad Evropom više nikada neće biti isti, štaviše, ako s vlasti uskoro odu podobni političari kao što su Fransoa Oland i Angela Merkel, uticaj će im biti neuporedivo manji no što je bio do sada.
ŠTRAHE TRAŽI REFORMU EU: Ukoliko ne uspe Austrija kreće putem Britanije!
To je proces koji može doneti mir u uništenu Siriju, stabilnost na istoku Evrope i smanjenje tenzija na Dalekom istoku - proces smanjivanja američkog hegemonijskog kapaciteta, a on počinje ovde, u Evropi, sa Bregzitom.