BRITANSKI NAUČNICI OTKRILI: Na korak smo od LEKA ZA RAK!
Naučnici iz Centra za istraživanje raka iz Londona veruju da su pronašli način da upravljaju ćelijama imunog sistema tako da bi one mogle praktično da ubiju ćelije raka u organizmu.
Ovo revolucionarno otkiće moglo bi da dovede do potpuno novog načina lečenja - personalizovane terapije.
Tretman bi podrzumevao uzimanje uzorka tumora i analizu DNK. Rezultat bi trebalo da pokaže koji su mutacije na genima zajedničke za sve ćelije raka. Nakon utvrđivanja koje su to mutacije, traže se imuno ćelije u oraganizmu koje mogu da ih napadnu. U laboratorijskim uslovima, njihov broj bi bio uvećan za nekoliko milion, a potom ubrizgan u telo da pronađe i ubije ćelije kacera.
Koliko god ovo otkriće bilo veliko i značajno, put do njegove primene zahteva još istraživanja.
PROCURELO ŠOKANTNO PRIZNANJE NAUČNIKA: 30 miliona ljudi smo NAMERNO ZARAZILI SIDOM i RAKOM (VIDEO)
Senzacionalna otkrića iz Sijetla
Naučnici iz Fred Hačinson Centra za istraživanje karcinoma iz Sijetla pronašli su novu, revolucionaranu metodu za lečenje akutne limfoblastične leukemije, objavio je britanski list "Independent".
Ova metoda još uvek je u fazi ispitivanja, ali rezultati koji je pokazala, dali su nadu da bi lek za jednu od najtežih bolesti današnjice uskoro mogao biti u upotrebi.
- Tretiranje korena mutacije ima smisla na mnogo načina, ali još je rano da kažemo da je to lek. Mnoge vrste raka menjaju se i ravijaju vremenom zbog čega ih je teško kontrolisati. Rak koji mutira mogao bi da izgubi te antigene vremenom ili da razvije nove - objašnjava doktor Marko Gerlinger sa Instituta za istarživanje raka u Londonu.
Ipak ovo jeste značajan napredak. Ovo saznanje moglo bi da dovede do personalizovanih pristupa lečenju kacera, objašnjava doktor Svonton, a ukoliko bi ovaj tretman postao deo kliničke terapije, mogao bi da se prepiše i pacijentima različitih stadijuma bolesti, od najranijeg do poslednjeg stadijum.
Za 2 godine bi tretman počeo da se primenjuje
Iako je do tada potrebno još istraživanja, naičnici se nadaju da bi već za dve godine ovaj tretman mogao da počne da se primnjuje.