BROZOV LEKAR PRVI PUT POSLE 36 GODINA: Vreme je da se sazna kako je okončan Titov život
"To je sve vrh ledenog brega ispod koga leži duboki okean pun burnih događaja i tajni..."
Kako je i zašto umro Tito? Odgovor na ovo pitanje o kojem se u javnosti govori i polemiše i 36 godina posle njegove smrti, dao je u svojoj knjizi "Tito, između života i smrti" pukovnik profesor dr Milomir Stanković (83), kardiolog. Jedan od šest ličnih lekara Josipa Broza koji su uz doživotnog predsednika Jugoslavije bili i tokom poslednjih 132 dana njegovog života, sa još sedam lekara iz konzilijuma.
- Mislim da je vreme da se sazna kako je okončan Titov život – kaže Stanković.
Titov život je skraćen za dve godine
- O predsedniku se decenijama mnogo pisalo, ali je, sa druge strane o njegovoj bolesti bilo vrlo malo pouzdanih napisa. U vreme dok je bio pacijent Kliničkog centra u Ljubljani, objavljivani su vrlo kratki i šturi izveštaji sa konzilijuma namenjenih Predsedništvu SFRJ, porodici, štampi i javnosti. U medijima je bilo svakakvih priča i publikacija, ali vrlo malo stručnih, a više onih doteranih i ulepšanih. To je sve vrh ledenog brega ispod koga leži duboki okean pun burnih događaja i tajni... Šta se zaista zbivalo, hronološki sam pokušao da objasnim u knjizi.
CRVENE MARAME, ŠTAFETE I SLET: Ovako se nekad slavio 25. maj - Dan mladosti! (VIDEO)
Utisci, zapažanja i zaključci ovog sagovornika ukazuju na to da se u lečenju Josipa Broza Tita zakasnilo i sa bajpas operacijom i sa amputacijom noge, kao i da je Titov život bio skraćen.
- Stav da je Titov život skraćen za oko dve godine zasnivam na pet medicinskih činjenica – tvrdi Stanković.
Verujem i danas da bi mu život spasla intervencija koja vrlo uspešno otklanja promenu u cirkulaciji koju je imao. Ovako, otišao je onako kako nikje želeo.
Kao vrhunski internista-kardiolog koji se usavršavao u Hjustonu, Stanković je za Titovog ličnog lekara izabran 11. maja 1978. godine. Nad njegovim zdravljem bdeo je gotovo dve godine.
TITOVI PIONIRI PREDOSETILI SMRT: "Ni za roditeljima nisam toliko plakao!"
U koliko delikatnom trenutku je izabran za Brozovog ličnog lekara, govori i to što ih je poslednjih godina predsednikovog života bilo umesto dva šest.
- Prijem kod Tita imao sam na Brionima, 12. maja 1978. godine – govori dr Stanković.
- Prikrivao sam tremu, a susret sam očekivao kao događaj iz snova. Posle upoznavanja razgovarali smo kratko. Nisam se zbunio, nego sam ga ohrabrio i dao komplimente zbog držanja u poodmaklim godinama i u bolesti. Tri dana kasnije, dao sam mu prvu inekciju, i od tog trenutka izgradili smo blizak odnos pacijent-lekar. Zapravo, bio je jedan od mojih najboljih, "najposlušnijih" pacijenata.
Kako su uočene promene na nozi
Godine 1979. prvi je uočio nepoželjne promene na Titovoj levoj nozi.
- Predsednik je bio na redovnoj fizikalnoj terapiji tokom boravka u Karađorđevu – seća se doktor.
- Pogled mi je ostao prikovan za njegovo levo stopalo. Do tog trenutka izgledalo je sasvim normalno, a sada je bilo bledo sa jasnom modricom. Usledili su hitan konzilijum i pregled oscilografom, koji je pokazao da mu je zapušena velika butna arterija koja ishranjuje levu nogu. Nalaz je izazvao tajac i promenu u izgledu i ponašanju lekara.
ČOVEK KOME JE TITO UMRO NA RUKAMA: Maršal je sanjao Kineze i pevao na ruskom, a onda se UGASIO
Usledila je, kaže doktor, četvoromesečna borba protiv bolesti koja je neprekidno napredovala iako su svi lekari u lečenju predsednika uložili sve svoje znanje i iskustvo.