Čepurin: Rusija ima veoma pozitivno iskustvo u saradnji sa Srbijom
"Spremnost srpskih vlasti na alternativne varijante snabdevanja energentima ne znači da Beograd odustaje od energetskih projekata sa Rusijom", izjavio je danas ambasador Rusije Aleksandar Čepurin.
Čepurin je na 15. Ekonomskom samitu Srbije rekao da su ruska preduzeća u principu spremna da se uključe u rešavanje problema sa gasnim snadbevanjem jugoistočne Evrope.
Ruski ambasador je podsetio da će 2019. prestati snadbevanje gasom iz pravca Ukrajine i da će uskoro početi izgradnja gasovoda iz Novorosijska do granice sa Turskom i naveo da Rusija čuje predloge o izgradnji vertikalnog gasnog koridora iz Turske za Bugarsku, Rumuniju, predloge o TAP-u i druge.
"Ključno je pitanje gde će dalje ići gasovod", rekao je Čepurin i podsetio da se Rusija izjasnila za to da bi gasovod trebalo da ide prema severu preko Makedonije, Srbije, Mađarske za Austriju.
Kad je reč o predlozima za nove opcije, Čepurin upozorava da se postavlja više pitanja.
"Ko će da investira? Po kakvim uslovima? Ruska preduzeća su u principu spremna da se uključe u rešavanje problema koji se pojavljuju", rekao je Čepurin.
Srbija može da plati isporuku preko izvoza
"Interes Srbije u dobijanju ruskog gasa je i u tome da ona ima mogućnost da u značajnoj meri plati isporuke iz Rusije preko svog izvoza, pre svega prehrambenih proizvoda. Rusko tržište je, zahvaljujući bezcarinskom uvozu, ključno za opstanak srpskog sela", rekao je Čepurin.
Ruski ambasador je kazao da će se energetske potrebe Evrope samo povećavati, a da jugoistočna Evropa nema toliko mogućnosti da zadovolji rastuću potražnju za energentima.
"Jedno je jasno - izgradnja gasovoda je neophodna. Rusija pri tome ništa ne nameće. Svaki subjekat traži prednosti za sebe, a Rusija će, bez svake sumnje, raditi uzimajući u obzir svoje interese", rekao je Čepurin.
On je naveo da Srbija nema sredstava za izgradnju gasovoda na svojoj teritoriji i da njena potrošnja gasa nije velika, odnosno da iznosi malo više od jedan odsto ukupnog obima isporuka ruskog gasa u Evropu.
Prednost Srbije je, prema njegovim rečima, to što je moguće iskoristiti zajedničko preduzeće koje je već stvoreno u okviru projekta Južni tok i njegovo iskustvo, jer je, kako je naveo, veći deo gasovoda i maršute već izgrađen.
Čepurin je rekao da Rusija ima veoma pozitivno iskustvo u saradnji sa Srbijom, posebno kad je reč o izgradnji poslednjeg gasovoda.
Ukazujući da sad, kad je ostalo još četiri godine do prestanka snadbevanja gasom preko Ukrajine, zemlje, a među njima i Srbija, treba da se odluče za novu maršutu. Čepurin je istakao da Srbija pokazuje interesovanje da gasovod prođe preko njene teritorije.
"Mislim da ljubav nije toliko neophodna, ovde su važni interesi", rekao je Čepurin.
Brisel pod pritiskom Vašingotna sprečio izgradnju Južnog toka
Ukazujući da je Evropa tradicionalno najveći potrošač ruskih energenata, on je rekao da su aduti snadbevanja ruskim gasom obim, pouzdanost i povoljne cene.
Ruski ambasador je ocenio i da je Brisel, pod pritiskom Vašingtona, sprečio izgradnju Južnog toka iz političkih razloga.
"Van svake sumnje to je bilo ostvareno na štetu zemalja jugoistočne Evrope, među njima i Srbije", rekao je Čepurin i dodao da su rivali Južnog toka iz toga izašli zadovoljni, a učesnici izgubili.
On je napomenuo da pouka Južnog toka za Rusiju nije uzaludna, jer sad shvata da mora više da radi na diverzifikaciji privrede, te podsetio da ta zemlja razvija energetski dijalog sa Kinom, Japanom, Južnom Korejom, Indijom.
"Jasno je," rekao je Čepurin, "da će u bliskoj budućnosti biti prevaziđena tendencija evrocentrizma i da će se ostvariti diverzifikacija sa orijentacijom ka istoku."
Pročitajte i: