"NIKADA NISAM OSETILA LJUBAV": Sa 11 godina otac me je prodao za dve kutije heroina
Kad je Mejgon imala samo 11 godina, otac ju je prodao 60-godišnjem Avganistancu za dve kutije heroina.
"Čitav život nisam osetila ljubav", otvorila se tada 16-godišnja devojčica, koja je godinama trpela zlostavljanja, a čiju priči saznajemo zahvaljući fotografu Nacionalne geografije Stefani Sinkler i njenog serijala fotografija "Premlade za udaju", kojom pokušava da prikupi pomoć za devojčice koje su primorane na udaju, praksa koja se još uvek sprovodi u pojedinim delovima sveta.
Procene su da se oko 14,2 miliona devojčica godišnje prisili na udaju pre navršenih 18 godina, što je strašna tradicija koja u velikoj meri utiče na siromašne devojčice - one često bivaju izložene zlostavljanju, siromaštvu i smrti tokom porođaja i drugih zdravstvenih komplikacija.
Sinkler je upoznala Mejgon u sigurnoj kući u Heratu kad je tek počela sa dokumentovanjem nepravde i torture koju proživljavaju devojčice-supruge. Nakon što je saznala da je Mejgon poslata natrag ocu, Sinkler nije klonula duhom već se osećala ohrabreno da nastavi sa svojom fotografskom inicijativom, koja se u međuvremenu razvila u serijal.
"Nemam pojma što se dogodilo s Mejgon, ali sigurna sam da nije ništa lepo. Činjenica da sam bila bespomoćna i da nisam mogla ništa da učinim za nju bila je glavni razlog zašto sam nastavila s projektom i zašto i dan danas radim na njemu", objasnila je Sinkler, prenosi Hufingtog post.
Tamna strana Avganistana
Sinkler je počela da fotogorafiše devojčice-supruge još 2003. godine u Avganistanu, gde se čak 53 odsto devojčica uda pre 18. godine.
Iako je zemlja zabranila tu tradiciju još 2009. godine, zakon se ne sprovodi.
Nastojanje Ujedinjenih nacija da eleminišu dečije brakove imaju šansu da okončaju ovu surovu praksu, no drugi, poput Sinkler preferiraju rad na terenu i pokušavaju da pruže konkretnu pomoći devojčicama, pa čak i pomoći da pobegnu kako ne bi bile prisiljene na udaju.
Sinkler trenutno prodaje fotografije iz serijala kako bi pomogla brojnim organizacijama koje nude pomoć devojčicama, a deo novca treba otići i devojčicama i ženama u selu Kargati u Nepalu, koje je uništeno tokom poslednjih potresa u kojima je poginulo više od 8.000 ljudi, a koji se još više ugrozili tamošnju decu, tvrde iz UNICEF-a.
Naime, mnogo je roditelja ostalo bez celokupne imovine, pa bi mogli biti "prisiljeni da prodaju" ćerke za udaju, dok su istovremeno mnoge devojčice ostale nezaštićene, jer su i same ostale bez porodica.