Cyber rat između Kine i Amerike besni nesmanjenom žestinom
Ovaj sukob je toliko eskalirao da je cyber rat više puta bio na dnevnom redu prilikom bilaterlanih pregovora dve super sile.
Naravno, obe strane se međusobno optužuju za eskaliranje sukoba i dalje napade, pa je tako Vašington pre par meseci zvanično optužio nekoliko kineskih vojnih oficira za špijunažu i cyber napada. Kao odgovor Kina je suspendovala saradnju sa nekoliko desetina američkih softverskih kompanija "zbog sigurnosnih propusta" u njihovim programima.
Najnoviji izveštaj senatske komisije američkog gornjeg doma tvrdi da su strani hakeri u periodu od juna 2012. do juna 2013. godine više desetina puta kompromitovali servere američke vojske ili kompanija koje sarađuju sa njom. Na meti je bio deo koji se bavi logistikom, tj. isporukama hrane za vojsku, ili transportom trupa.
U izveštaju komisije se navodi da je bilo preko 20 napada, od kojih su samo dva detektovana, dok su drugi otkriveni kasnije. Hakeri su uspeli da dođu do lozinki i e-mailova, kako zaposlenih u privatnim kompanijama, tako i u Američkoj vojsci. No, ono što je najbitnije je zaključak u kome se tvrdi da su napadi bili izuzetno organizovani, te da su vrlo verovatno delo neke strane super sile (čitaj: Kine).
Pored TRANSCOMa (U.S. Military's Transportation Command) hakeri su uspeli da prodru i u sistem američke vazduhoplovne civilne zaštite CRAF (Civil Reserve Air Fleet), gde su imali neometan pristup svim dokumentima.