KUMANOVO NIJE PALO, ALI BOSNA HOĆE? ''Ako je Naser Orić heroj, sve je pod znakom pitanja''
Prošlo je gotovo tri nedelje od napada na premijera Vučića u Potočarima, a u istrazi nije došlo do pomaka. Postavlja se pitanje da li je BiH u nemogućnosti da se obračuna sa izvršiocima, da li su oni jači od same države, ili je možda samo u pitanju nedostatak političke volje?
Problem je taj što u BiH dejstvuje više bezbednosnih agencija, čije se nadležnosti prepliću, i samim tim se stvara jedna krajnje zapetljana, a iznad svega zamagljena mreža bezbednosnih odnosa.
Odgovornost određene agencije za napad nije utvrđena, a od početka istražnog procesa, lopta je samo prebacivana iz jednog dvorišta u drugo, a niko nije hteo da uzme "vruć krompir".
Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić izjavio je da je dosadašnja istraga o napadu na premijera Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima pokazala da je reč o kriminalno-huliganskoj grupi, te da su među napadačima i navijači Torcide iz Sandžaka. Prema njegovim rečima, najveći deo posla u istrazi do sada je odradila Obaveštajno-bezbednosna agencija BiH, te da je do sada identifikovano 15 osoba koje su povezane s napadom.
Uoči dolaska Predsedništva BiH u Beograd, uhapšen je i Almir Merdić koji je nezvanično u medijima, pozivajući se na obaveštajne izvore, označen kao organizator napada na premijera Srbije Aleksandra Vučića, i dovođen je u vezu sa radikalnim organizacijama u BiH, ratnim komandantom Srebrenice Naserom Orićem, te bošnjačkim članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem.
Saslušan je na informativnom razgovoru, ali je odmah pušten bez izricanja mera pritvora. MUP RS je 17. jula na svojoj web stranici objavio fotografije osoba iz Potočara koje su navodno sumnjive i koje su učestvovale u napadu. Na jednoj od njih je i Merdić sa svojim kolegama iz Tešnja, ali to izgleda nije pomoglo daljoj istrazi.
S obzirom na ovakav ishod događaja, kao logično pitanje nameće se šta bi se dogodilo kada bi se u BiH pojavila jaka i dobro organizovana teroristička grupa, poput one u Kumanovu? Da li bi BiH uspela da se odupre ovoj, nažalost, u regionu gorućoj pretnji ili bi se raspala pod njenim udarom?
Država je uvek jača od terorizma - ako želi da bude
Analitičar i predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun komentarišući za naš portal da li je moguć kumanovski scenario u BiH, kaže da nema nikakve sumnje da povrh svega organi BiH raspolažu represivnim mehanizmom i da su u mogućnosti da se odupru.
"Ali, nažalost, i tamo, kao i generalno bilo gde u svetu postoje dvostruki standardi u borbi protiv terorizma. Ipak, terorizam ne može biti jači od bilo koje države. Pitanje je, pod jedan, političke volje da li žele da se suprotstave takvim grupama, a drugo - kako će ih tretirati i na koji način", kaže Drecun za SrbijaDanas.com.
Međutim, on upozorava na slučaj Orić.
" Vidimo da u BiH Bošnjačko političko rukovodstvo slavi ratne zločince poput Nasera Orića kao heroje, i da se protiv radikalnog ekstremizma bori samo onoliko koliko mora, tako da je sve pod znakom pitanja".