PROVIZIJE U BANKAMA - Ispadamo li ovce za svoje novce?
Da li ste se nekad zapitali šta predstavlja provizija koju pri uplatama nameće banka - koliko ih košta to što uplatite novac preko njih, a koliko zarade na vašoj uplati? Odgovor bi mogao da iznenadi mnoge.
Da bi povećale profit, i ostvarile ekstra profit, banke u Srbiji zaračunavaju visoke naknade za svoje operacije, objašnjava za naš portal prof. dr Branko Živanović, predavač na Bankarskoj akademiji.
Kako profesor Živanović objašnjava, to čine jer izostaje profit od nekih drugih operacija, npr. davanja kredita. Dakle, visoke provizije za finansijske transakcije su često zamena za smanjene kreditne usluge.
No, s obzirom da su kamate na kredite najveće u regionu, i među većim u Evropi, ovo smanjenje potražnje za kreditima ne treba da čudi.
Konačno, logično je da banka zarađuje, i da plaćamo za usluge koje obavljaju za nas. Ali pravo pitanje je - da li plaćamo previše? Koliko banku košta kada platimo račun, a koliko zaradi?
Banke pod provizijom naplaćuju operativne troškove koje imaju prilikom transakcija. Koliko zapravo banku košta jedna uplata koju obavi građanin?
Doći do tačne cifre, skoro je nemoguće, a naročito jer se razlikuje od banke do banke.
- Međutim, kod domaćeg platnog prometa sve banke imaju takozvane minimume, posebno kod plaćanja fizičkih lica na šalteru banaka (što se smatra i najskupljom uslugom). Ovi minimumi daleko prevazilaze troškove banke i možemo slobodno reći da na uslugama domaćeg platnog prometa kod fizičkih lica koji dolaze na šaltere banaka da plaćaju raze dažbine - račune (komunalije, telefon, struja i sl.) banke višestruko zarađuju i po nekoliko stotina %, pa je preporuka da građani koriste elektronsko plaćanje (e - banking) koje je značajno povoljnije kod svih banaka, kaže profesor Živanović.
E-banking je zaista usluga koju treba savladati i na koju treba naviknuti.
Evo kako izbeći provizije
Jedna od banaka koja je pružila mogućnost da izbegnete visoke provizije, i to u potpunosti, je AIK banka. - AIK Banka je, imajući u vidu visoke troškove provizija koje građani plaćaju za uplatu raznih računa, a sa željom da našim klijentima izađemo u susret i omogućimo jednostavno rešenje, uvela mogućnost naprednih paketa tekućih računa AIK Pozitiv plus i AIK Premijum koji u okviru mesečne cene održavanja podrazumevaju i plaćanje neograničenog broja računa bez provizije putem usluge elektronskog bankarstva, kažu iz AIK banke za Srbiju Danas.
Viši/niži iznosi
- Imajući u vidu da je 99,99% naloga fizičkih lica za razne dažbine - račune ispod iznosa od 250.000 RSD, možemo slobodno reći da banke bez adekvatnog opravdanja naplaćuju više provizije za više iznose, kaže profesor Živanović. Razlika u ceni naloga bi bila opravdana jedino u različitim vremenskim intervalima u toku dana, pošto NBS naplaćuje veću tarifu banakama ako je nalog kasnije pušten u toku dana.
Koliko u procentima ove provizije učestvuju u zaradi banke?
Na ovo pitanje je skoro nemoguće odgovoriti, jer zavisi od banke do banke, ali generalno provizija od domaćeg platnog prometa u strukturi ukupnih prihoda banke nije viša od 15%, međutim sama usluga je izuzetno profitabilna za banke, posebno u segmentu plaćanja fizičkih lica na šalterima banaka, objašnjava profesor Živanović.
RAČUN 12 DINARA, PROVIZIJA 4X VEĆA
- Često se desi da je provizija veća od iznosa koji se uplaćuje. Primer: ostalo je da se doplati 12 din za račun za mobilni (isključuju ga ako se ne uplati) a iznos provizije za to bi bio 30 dinara, recimo, kaže za Srbiju Danas Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja klijenata banaka Efektiva.
Iz Efektive se zalažu za strožu regulativu iznosa provizije koju banka može da naplati.
- Banke koriste nedostatak bilo kakve regulative i samostalno određuju cenu te usluge. Najpravičnije rešenje bi bilo da se uvede određeni fiksni iznos provizije, bez obzira na iznos koji piše na nalogu, i da banke to regularno naplaćuju, te da se onda bore za što veći broj klijenata, kaže Gavrilović.
Ali, za sada, banke su potpuno nesputane da ove usluge naplaćuju koliko žele.
Nijedan zakon ne propisuje bankama ograničenja u pogledu vrste i visine naknada koje naplaćuje za obavljanje tih poslova, objašnjavaju iz Narodne Banke Srbije za naš portal.
Banke slobodno mogu uređivati vrstu i visinu naknada, odnosno provizija ili operativnih troškova za obavljanje bankarskih i poslova platnog prometa.
''Nije zanimljvo''
Pokušali smo da od Unije Banaka Srbije dobijemo odgovore na ovu temu, ali kako nam je prenela osoba zadužena za saradnju sa medijima, sekretaru Unije Veroljubu Dugaliću, naša pitanja i ova tema nisu zanimljiva i nije želeo da odgovara na njih.
Ono što ostaje kao naš savet jeste da prihvatite e-banking kao najpovoljniju alternativu, ili da se makar dobro inforimišete koliki je iznos koji ćete platiti za račun u kojoj banci, kako bi izbegli neprijatna iznenađenja.
No, za sada, još uvek je moguće da nekad platite proviziju koja je veća od računa.
Pogledajte i: