Da li je vreme za promenu izbornog sistema?
Pre nekoliko dana pokrenuta je tema promene izbornog sistema. Sve je veći broj stranaka, ali i političara koji podržavaju ovu ideju, sa određenim razlikama, ali složni u jednom: uvođenju kombinovanog sistema.
Liga socijaldemokrata Vojvodine dala je predlog uvođenja pet izbornih jedinica, dok je potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave Kori Udovički izašla u javnost sa tri ideje za reformu izbornog zakona, fokusirajući se pre svega na kombinovani izborni sistem. Što bi značilo da stranke istaknu najbolje ljude, a da oni koji osvoje najviše glasova obavezno uđu u parlament.
Do sada o tome nije bilo razgovora, ali je Srpska napredna stranka je odlučila da ove predloge razmotri.
"Više je opcija u pitanju. I predlog gospođe Udovički, ali i LSV-a i gospodina Nenada Čanka. SNS je za dijalog da se svi modeli razmotre, kao i eventualne izmene u izbornom zakonodavstvu. Sešćemo, razmotrićemo, razgovaraćemo i implementirati najbolje iz izbornih zakonodavstava zemalja evropske unije", rekao je predsednik poslaničke grupe SNS Zoran Babić.
Ideju promene izbornog sistema podržao je i potpredsednik opozicione stranke DS Borislav Stefanović koji je izneo svoju viziju:
"Svakako da treba menjati izborni sistem i tako nešto može da se promeni zakonima. U svakom slučaju, sistem koji sada funkcioniše nije dobar, počev od toga što ima previše poslanika. Treba smanjiti taj broj, treba uneti proporcionalni sistem, tako da građani mogu da zaokruže i ime poslanika i listu i treba Srbiju podeliti na više izbornih jedinica, da bi građani znali bar približno ko su im poslanici, a na lokalu svakako taj sistem treba promeniti“, navodi Stefanović.
Da li bi trebalo da dođe do promene sistema i da li će se to desiti u skorijem periodu, Đorđe Vuković iz CESID-a navodi da bi to bilo poželjno, ali i da je tako nešto bilo i ranije predlagano.
"To je jedno od najboljih rešenja. Ne znam da li će doći do promene, malo sam rezervisan prema tome jer je ista priča bila već predlagana nekoliko puta. Ukoliko dođe do toga, potrebno je vreme da se javnost pripremi na novi mandatni okvir. Ukoliko se predlog bude odložio za septembar, oktobar, to samim tim podrazumeva donošenje zakona krajem sledeće godine“, objašnjava Vuković.
Proporcionalan sistem, kakav je trenutno na vlasti, je gotovo neodrživ, smatra politički analitičar Zoran Stojiljković, jer prema takvom sistemu, partijski vladari određuju poslanike koji nemaju izbornu bazu, pa bi svaki drugačiji predlog imao bolje efekte.
„Ja se zalažem od Hrista za promenu izbornog zakonodavstva. Ono što mi se čini dobrim, to je da se vidi da li se može ići na najčistije rešenje, da se na konkretnom mestu bira čovek sa imenom i prezimenom, a da se onda rezultati proračunavaju na nivou izborne jedinice proporcionalno, tako da se kombinuju prednosti i jedne i druge. Osnovni problem većinskog sistema je što nadproporcionalno nagrađuje relativno najjače“, tvrdi Stojiljković.
Kao drugu rezervnu varijantu on navodi nemački model, koji predlaže i Kori Udovički, po kome birač zaokružuje dva sistića, na jednom bira poslanika, a na drugom glasa za partiju
„U svakom slučaju bi to bilo daleko bolje od onog što imamo, a kad bi se to kombinovalo sa drugačijim pristupom finansiranju stranaka i učesnika mislim da bi to bilo nešto što bi nam omogućilo do kraja demokratsko izborno zakonodavstvo“, zaključuje Stojiljković.
Pogledajte i: