DA LI VOLITE SVOJU DECU: Istorijski primer kako je vakcina spasila živote!
Dečija paraliza je bolest prilikom koje se gubi kontrola mišića. Pre pronalaska polio vakcina dečija paraliza je bila veliki problem čovečanstva. Pojavile su se epidemije.
Deca su obolevala od groznnice, ostajala bez mišićne funkcije, pluća su prestajala da im rade. Sve do pojave vakcine mnogo njih je umiralo, a neke su živote proveli u komorama koje su im omogućavale da dišu. Ovo su priče dece koja su ovu opaku bolest preživela samo uz pomoć otpornosti organizma i vakcine koju su primili nakon njenog pronalaska.
Paul Enrike Makado, Brazilac, u čeličnoj komori proveo je 45 godina nakon što je kao dete oboleo od ove vrste paralize. Bio je primoran da živi u takozvanom "torpedu", pa samim tim i prinuđen da stvori svoj univerzum unutar bolnice.
Čelična pluća su specijalan oblik medicinske opreme koja se upotrebljava za pacijente obolele od dečije paralize, kada im mišićna funkcija pluća prestane sa radom. Ona stvaraju pritisak oko grudnog koša, što proširuje grudni koš i uvlači vazduh u pluća.
Njegove najranije uspomene počinju u hodnicima bolnice. U invalidskim kolicima lutao je od prostorije do prostorije, gde su bila smeštena druga deca. Pronašao je prijateljicu u bolnici po imenu Elina i svakodnevno gledao smrt. Doktori su svim pacijentima obolelim od dečije paralize predviđali životni vek od samo 10 godina. Ipak i Paul i Elina nadživeli su “prognozu“ lekara.
Prvu vakcinu je 1952. razvio Džonas Salk, a ovo otriće je javno objavljeno 1955. Albert Sabin je tvorac oralne polio vakcine koja je u upotrebi od 1962. Obe ove vakcine su u upotrebi danas.
Meri Virdžinija, takođe, je dugo godina živela u komori. Rođena je 1930. godine i imala je srećno detinjstvo sve do 1937. kada je počela da se oseća pomalo nejasno. Imala je groznicu i nije mogla da kontroliše gornji deo tela. U roku od dva dana našla se u gvozdenim “plućima“. Bolnica u kojoj se našla bila je puna dece obolele od dečije paralize. U samo šest meseci preživeli su samo ona i još dvoje dece koja su bila u bolnici. Prestala je da broji izgubljene drugove tek kada je napunila 24 godine.