Da li znate šta je fibromijalgija?
Bol ili peckanje u mišićima, umor i iscrpljenost, bol u celom telu – ni malo naivni simptomi ove ne tako poznate bolesti.
Fibromijalgija može biti uzrok psihičkih tegoba, a isto tako i određene psihičke i druge tegobe mogu podstaknuti razvoj fibromijalgije.
Simptomi:
Fibromijalgija je oboljenje koje napada veće površine tela. Najčešće se opisuje kao jutarnja ukočenost koja traje i po nekoliko sati.
Uz to, pacijenti osećaju otečenost šaka i zglobova, međutim ona nije fizički vidljiva. Prisutna je i preosetljivost na pritisak u karakterističnim anatomskim tačakama. Ima 18 tačaka karakterističnih za fibromijalgiju.
Kako bi se postavila dijagnoza, najmanje njih 11 treba da bude osetljivo na osrednji pritisak prilikom pregleda. Najveći broj ovih tačaka raspoređen je duž kičmenog stuba, a ostale oko kolena, laktova, kukova i grudne kosti. Bol je difuzni i treba da traje više meseci u kontinuitetu, najčešće različite jačine.
Pročitajte i: Čir na želucu
Zauške
Uzrok:
Uzrok nastanka nije u potpunosti poznat. Najverovatnije se radi o kombinaciji uzroka od kojih su najvažnije psihičke i fizičke traume, poremećaji spavanja, poremećaj autonomnog nervnog sistema, promene u metabolizmu mišića i razne infekcije.
Lečenje:
U lečenju učestvuje nekoliko specijalista – fizijatar, reumatolog, neurolog i ako je potrebno psiholog i psihijatar. Koriste se antidepresivi, kupanje u toploj vodi 2-3 puta dnevno, po 20min kao i aerobne vežbe. Takođe se primenjuje akupunktura, akupresura, kiropraktika i različiti tipovi masaža.
Izlečenje je individualno. Neki se izleče u potpunosti, drugi, nakon nekog vremena, osećaju olakšanje, dok ima i onih koji odustanu od lečenja i nastavljaju kao da nikada nisu ni primali terapiju.