"DAN D" ZA TRAMPA I HILARI: Šta znači "super utorak" za američke izbore?
Najveća bitka za delegate počinje sutra kada širom SAD svog stranačkog kandidata bira čak 14 saveznih država.
Super utorak, kako se kolokvijalno naziva dan kada glasa više država odjednom, je možda i prvi ozbiljan test za pretedente na Belu kuću. Koliko je surovo (i skupo) vođenje nacionalne kampanje oslikava upravo "super utorak" koji će izbaciti možda i najjasnije favorite.
Zašto je značajan?
Brojke jasno pokazuju koliko je ovaj dan značajan u kalendaru unutarstranačkih izbora.
Naime, demokratskom kandidatu neophodno je 2.382 delegata da bi osvojili nacionalnu nominaciju. Na “super utorak” imaju šansu da pridobiju čak 1.017 delegata i time praktično osiguraju sebi predsedničku kandidaturu. U suprotnom taboru, republikanci se bore za 595 delegata, a da bi ušli u izbornu trku neophodno im je 1.237.
Ko glasa?
Alabama, Aljaska, Arkanzas, Kolorado, Džordžija, Masačusets, Minesota, Oklahoma, Tenesi, Teksas, Vermont, Virdžinija i Vajoming uz Američku Samou sutra će odlučiti kome da poklone poverenje. Najzanimljiviji je Teksas što zbog broja delegata (55 za republikance i 252 za demokrate, što je u pitanju dom senatora Teda Kruza.
UPOREDIO GA SA HITLEROM: Bivši predsednik Meksika kritikovao Donalda Trampa
Šanse
Nakon pobede u Nevadi, Donald Tramp je dobio vetar u leđa i očekuje dobre vesti na super utorak.
- Sada pobeđujemo, pobeđujemo, pobeđujemo. I uskoro će naša zemalja početi da pobeđuje, pobeđuje, pobeđuje - rekao je Tramp.
Najbliži mu stranački kolega jeste Ted Kruz koji sam govori da je jedina alternativa Trampu među konzervativcima. Njemu će vrlo izvesno pripasti pobeda u Teksasu, dok bi senator Floride Marko Rubio mogao da pomuti konce milijarderu na jugu, piše Blic.
U demokratskom šatoru stvar je malo komplikovanija jer je razlika između dva kandidata - Hilari Klinton i Bernija Sandersa - vrlo tesna. Ipak, analitičari tvrde da Sanders ne može da se nosi sa Hilarinom mašinerijom i podrškom demokratskog establišmenta. Novac igra ogromnu ulogu, a senator iz Vermonta nije u stanju da vodi kampanju u desetak država paralelno. Što se glasačkog tela tiče, Hilari cilja na latino i afroameričku populaciju, starije i konzervativnije biralište, dok Sanders podršku dobija od mladih i žena.
- Napali smo politički establišment, napali smo medijski establišment, naš zamah raste svaki dan - rekao je Sanders.