DEČAK (3) IZ SRBIJE ZAVRŠIO NA ODVIKAVANJU: Mihailova majka nije mogla da veruje šta dete radi noću
Broj zavisnika od video-igrica je sve veći, starosna granica sve niža, pa na lečenje kod psihologadolaze čak i trogodišnjaci.
Prema rečima Milana Radovanovića, psihološkog savetnika savetovališta Entera MR, jedan od najekstremnijih slučajeva je bio momak koji dve godine nije izašao iz kuće, jer je igrao igrice.
– Ova zavisnost se ne razlikuje suštinski od patološkog kockanja, a smatram da se može staviti rame uz rame sa heroinskom zavisnošću – kaže Radovanović.
S pojavom tableta i pametnih telefona mlađa generacija je sve ugroženija, a zavisnost se prosečno javlja kod jedanaestogodišnjaka, dok je prethodnih godina donja starosna granica bila 16 godina.
Mihailo je bio napredno dete. Brzo je naučio da hoda, priča…
JEZIVO UPOZORENJE KRUŽI VRAČAROM: Otac devojčice rešio da podeli uznemirujuću priču! (FOTO)
– Dok sam završavala svoje obaveze, davala sam mu tablet da se zanima. Bio je na sigurnom, imala sam ga na oku, a on je bio miran – priča Mihailova mama.
Kada je jedne noći krenula do toaleta, videla je svetlost iz sinovljeve sobe. Majka se šokirala kada je videla da igra igrice na tabletu usred noći.
– Tada sam shvatila da sam ga crtaćima i držanjem u sobi pored tableta, otrovala – smatra ova mama.
Svaki kasniji pokušaj odvajanja od tableta završavao se bacanjem po podu, vrištanjem, urlanjem i grebanjem. Zahvaljujući psihologu, Mihailo je prestao da igra igrice na tabletu veoma brzo, jer kod tako male dece ne može da se formira duboka zavisnost.
OTKRIVENO ŠTA SE DESILO SA VUKOM (5): Nestao je u Beogradu, a tražilo ga je 17 policijskih patrola
Kada roditelj treba da reaguje?
Ako primetite da vaše dete provodi više od trećine slobodnog vremena igrajući igrice; ako se umesto drugara, druži sa računarom; ako oponaša neartikulisane zvuke, poput onih kojima se oglašavaju junaci igrica; ako ne izlazi iz sobe duže vreme; ako je asocijalno; ako izbegava druge aktivnosti i obaveze; ako gubi samokontrolu, vreme je da obratite pažnju i pomognete detetu.
Ukoliko zavisnost nije formirana, ograničite vreme koje dete sme da provede pored kompjutera. Ličnim primerom pokažite detetu kako da kvalitetno provodi vreme i ništa ne pokušavajte na silu da mu objasnite. Družite se i provodite dosta vremena napolju; ponudite detetu drugi vid zabave; objasnite mu zašto ne treba da se utopi u grupu koja je opsednuta igricama.