DIKOVIĆ PROTIV KANDIĆKE: Tužena i njen advokat demonstrativno napustili sudnicu
Bivša direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić koju je načelnik Generalštaba Vojske Srbije generala Ljubiša Diković tužio zbog povrede časti i ugleda, danas je napustila suđenje nakon što je doneta odluka o isključenju jednog dela javnosti.
Odluka o isključenju dela javnosti je doneta zbog zaštite interesa bezbednosti i javnog reda, kako bi se neometano održalo ročište, a s obzirom da je sudnica jako mala i da nisu mogli svi zainteresovani da u nju stanu, rekla je portparol suda Ida Nikitović.
Prema njenim rečima, sudija je za to ovlašćenja prema Zakonu o parničnom postupku.
Suđenju su međutim ipak prisustvovale predstavnica ambasade Švajcarske i predstavnica Fonda, pošto su bila samo dva mesta slobodna za javnost, dok za novinare nije bilo mesta.
Nakon odluke o isključenju javnosti sudnicu su napustili Kandićka i njen punomoćnik Vladimir Gajić, revoltirani što je medijima onemogućeno da prate suđenje.
Tužba
Diković je tužbu za naknadu štete podneo 2013. godine zbog povrede časti i ugleda povodom navoda Fonda iz 2012. godine o njegovom učešću u ratnim zločinima u slučaju "Rudnica".
Posle ročišta koje je trajalo oko pola sata, Diković nije želeo da daje izjave novinarima, dok je njegov punomoćnik Ðuro Čepić rekao da mu nije jasno zbog čega je Kandićeva napustila sudnicu, osim "ukoliko želi da opstruiše postupak".
"Protivna strana je samoinicijativno napustila ročište. Ja to vidim kao pokušaj opstrukcije postupka koji ide u pravcu dokazivanja činjenica koje su u korist generala Dikovića", rekao je Čepić.
On je naveo da bi mu bilo veliko zadovoljstvo da javnost prisustvuje suđenju i da ne zna zašto sud ne može da obezbedi veću sudnicu za taj slučaj.
Kandićkin punomoćnik Vladimir Gajić je naveo da je sudija najpre svoju odluku da mediji ne ulaze u sudnicu pokušala da objasni činjenicom da je sudnica mala, pa je unutra pustila savetnicu Fonda i predstavnicu ambasade Švajcarske.
"Ona je mislila da ćemo time mi biti zadovoljni i mislila je da ne donese odluku, ali ja sam insistirao da donese odluku o isključenju javnosti, jer bez odluke ne može da uskrati javnosti da prisustvuje" rekao je Gajić.
On smatra da su na ovaj način "predstavnici državne vlasti ekskludirani od onoga što ustav i zakoni nalažu, a to je ravnospravnost građana".
Kandić je rekla novinarima da odluka sudije direktna manifestacija zaštite Dikovića.
"Ona (sudija) se prema njemu od početka ne ponaša kao prema tužiocu, već kao prema instituciji i ova odluka sada treba da zaštiti načelnika Generalštaba od uznemiravanja", rekla je Kandić.
Ona je prokomentarisala da je to suđenje jako čudno, jer se ni jedan general u svetu ne bi branio u parnici i pokušavao da dođe do presude kojom bi iskazao svoju nevinost.
"Ima dovoljno elemenata i dokaza koje smo pružili da se manemo ove parnice i da državni organi pokrenu postupak da se utvrdi šta se dešavalo u zoni odgovornosti 37. motorizovane brigade, da se utvrdi odgovornost komadanta i svih onih koji su učestvovali da dođe do tolikog broja žrtava civila u toku neke operacije protiv OVK", rekla je ona.
Takođe je navela, da je tada više od 300 civila ubijeno, više desetina tela se sklonjeno, te da mora da se utvrdi odgovornost za to.
Tužilaštvo za ratne zločine saopštilo je 30. januara da je još u januaru 2012. godine, proverom navoda Fonda, utvrdilo da nije postojao bilo kakav osnov za sumnju da je general Diković bio odgovoran za ratne zločine navedene u krivičnoj prijavi Fonda iz 2009. godine.
Nedavno je Fond izneo nove optužbe na račun Dikovića prilikom predstavljanja knjige "Dosije Rudnica", a tužilaštvo je zatražilo da mu dostavi kompletnu dokumentaciju koju poseduje o tom slučaju kako bi se proverili navodi.