Divlji taksi prevoz i dalje problem Beograda
BEOGRAD - Uprkos svim nastojanjima gradske uprave da reši problem "divljih" taksista na beogradskom aerodromu "Nikola tesla", nelegalno nuđenje prevoza je i dalje veliki problem koji ne retko dovodi i do incidentnih situacija.
Poslednji primer je fizički napad na direktora Beogradskog taksija Zlatana Zlatkovića.
Šef Odseka komunalne policije Vladan Čolović je ukazao da je aerodrom lokacija od posebnog značaja za grad Beograd, te da su zato tamo propisani posebni uslovi kako i na koji način se uzima vožnja.
Taksi prevoz jedan je od glavnih zadataka komunalne policije na aerodromu, čiji je specijalno oformljen tim od devet ljudi prisutan 24 sata, rekao je on uz napomenu da je prošle godine otvoreno 2.800 predmeta, od čega je preko 60 odsto vezano za taksi prevoz.
"Konkretno je komunalna policija uputila 1.335 zahteva sudiji za pokretanje prekršajnog postupka", kaže Čolović.
Odlukom Skupštine grada uveden je vaučer sa tačno utvrđenom cenom za taksi prevoz, koji se kupuje na info-pultu i može da se koristi isključivo za prvi taksi u redu ispred terminala za dolaske.
Ipak, ova pravila se ne poštuju, a prilikom uobičajene kontrole taksi stajališta na dolaznom terminalu na Zlatkovića su fizički nasrnuli taksisti bez dozvole za rad.
Čolović kaže da je Komunalna policija upoznata sa ovim incidentom, ali da je do njega došlo van prostorija aerodroma i bez prisustva njihovih službenika.
"Komunalna policija je posle, zajedno sa pripadnicima MUP-a došla na lice mesta, gde je Ministarstvo unutrašnjih poslova preuzelo ceo slučaj i trenutno je istraga u toku", rekao je Čolović.
Zlatković je rekao da predstavlja smetnju "divljim" taksistima, jer ih ometa u radu tako što mušterije upozorava na mogućnost da budu pokradeni ukoliko koriste neregularne usluge.
Upravo u jednom takvom trenutku mu se, kaže, dogodilo da bude napadnut, te da je tom prilikom zadobio povrede ruku i nogu.
Taksisti koji nelegalno nude svoje usluge uzimaju trećinu svih vožnji sa aerodroma, što se vidi po broju izdatih regularnih vaučera, tvrdi Zlatković napomenuvši da je broj vožnji koji uzimaju značajno manji kada je prisustvo policije i komunalne policije aktivnosti.
Inače, "divljih" taksista je najviše na aerodromu jer se tu najviše zarađuje, objašnjava Zlatković i dodaje da se zato oni dovijaju na ražličite načine - imaju fiktivne adrese, voze tuđa vozila, nemaju TX oznake, pravdaju se da čekaju nekoga, pa im ni inspektori ne mogu ništa.
U proseku, kaže Zlatković, nelegalnih taksista ima oko pedesetak iako, njihov broj varira.
"Neki od njih uzmu vožnju, neki dve vožnje, spretniji pet, bezobrazniji sedam i to je tako. Jednostavno su mnogo žilavi i mnogo su uporni," kazao je Zlatković.
Pročitajte i:
OTKRIVAMO: Šta znače neobične kazne na beogradskim automobilima
IZ UGLA BG TAKSISTA: Ulaze nam pijani, pa povraćaju, a najgore su devojke!