Domaći proizvođači: UPROPASTIO NAS JE UVOZ STRANOG DOK NAŠE TRUNE
ČAČAK - Danas je stanje stočne pijace u Ljubiću kod Čačka pokazalo u kakvoj su poziciji poljoprivreda i ekonomski položaj seljaka - uprkos povoljnim cenama, kupaca je malo.
Sada se prasići težine do 30 kilograma prodaju za 210 do 230 dinara po kilogramu. Ova cena jeste u blagom porastu, ali je za skoro 100 dinara manja u odnosu na prošlu jesen. Ovca sa jagnjetom se može kupiti za 110 evra, dok uhranjen ovan košta 150 dinara po kilogramu.
Što se tiče povrća, ono, kako je navedeno, beleži rekordno niske cene. Krompir sorte dezira ili kondor se prodaje na veliko po 22 dinara za kilogram, a slična je i cena semenskog prve reprodukcije.
Loša je situacija za prodavce. Oni nisu menjali cene, ali prodaju sve manje. Poznati čačanski pekar, Boban Markovski radi na pijaci već 25 godina i u pletenoj korpi raznosi burek i peciva, ali slabu prodaju, kakva je sad, ne pamti. Kako je on naveo, ranije je petkom uspeo da proda i po 50 tepsija bureka, a sada je prodaja toliko opala da jedva proda 10.
Vesna Krasić je sa sinom iz Dragićeva doterala pun kombi jabuka koje uzgajaju. Prodaju ih za 30 do 50 dinara po kilogramu. Pored toga, na pijaci su se danas mogli kupiti domaća jaja za 12 dinara, beli semenski luk za 200, krupniji crni za 40 do 50 dinara po kilogramu. Litar rakije košta 400 dinara, a može da se kupi i na čašicu za 20. Sadnice šljiva raznih sorti iz Trstenika i Kruševca se prodaju za 100 dinara, sa 15 odsto popusta ako se kupi prek o100 komada. Ostale voćke koštaju 150 dinara, ali može da se dobije i niža cena, do 20 dinara, ako se uzme više sadnica.
Sudeći prema izjavama poljoprivrednika, njima se ne isplati da seju previše. Milovan Brković iz sela Teočin navodi da je ranije sejao po 5-6 ha povrća, ali ove godine neće prelaziti hektar i po.
- Krompir je pojeftinio, a đubrivo i zaštitna sredstva su poskupeli. Mada, najveća muka je prodaja. Biće dobro ako danas ode 200 kilograma, to je sedam ili osam džakova, a imam još dva vagona. Upropastio nas je uvoz stranog, dok naš trune, kaže Brković .
Goran Živanović iz Pretoka je primer u kakvoj ekonomskoj situaciji danas žive poljoprivrednici i da im nije isplativo više da se se bave prirodnim bogatstvima Srbije. Kako je on rekao, kada plati gorivo i nešto prezalogaji, ne ostaje mu nikakva zarada. "Pod kukuruzom sam imao 4 ha. Velika je muka sve to obrati i posle prodati", objašnjava Živanović, koji kukuruz prodaje za 20 dinara po kilogramu.
Pročitajte i: