DRAMATIČNO U FRANKFURTU: Obračun sa kapitalizmom
FRANKFURT - Otvaranje nove upravne zgrade Evropskog središta banke (ECB) u Franfurtu na Majni, izazvalo je danas žestoke reakcije levičara okupljenih u Blokjupaj-u (Blockupy) – evropskoj mreži pokreta, sindikata, udruženja i stranaka koje se protive poiltici štednje koju nameću međunarodne finansijske institutucije, poznate kao „trojka“.
Na ulice Frankfurta izašlo je oko 10.000 ljudi, a policija je uhapsila stotine demonstranata dok je u neredima povređeno njih 21, i 14 policajaca.
„Vi ne spaljujete automobile, vi spaljujete planetu“, proručila je vlasitma i čelinicima ECB aktivistkinja Naomi Klein.
Zamenica šefa nemačke stranke Die Link Sara Vagenkneht kazala je da se oni bore za drugačiju Evropu, optužuju nemačkog Ministra Volfgang Šojble da je lagao narod, i da Nemačku treba da je sramota zbog odbijanja da isplati dug Grčkoj zbog Drugog svetskog rata.
Šojble je dva dana ranije optužio grčko rukovodstvo da je lagalo narod, dodajući da su Grci potpuno uništili poverenje.
Demonstranti su inače planirali da se i večeras okupe oko nove zgrade ECB-a sa transparentima „Kapitalizam ubija“, ali je policija okružila zgradu pa je sada gotovo nemoguće doći do nje.
Predsednik ECB-a Mario Draghi poručio je da „optužbe nisu fer, jer je akcija usmerena na ublažavanje rokova koje je pretpela ekonomija, pa Evro nije politička zajednica u kojoj neke zemlje stalno plaćaju drugima“, prenosi Advance.hr.
On je potvrdio da je njegov govor povodom otvaranja nove zgrade ECB-a, koji se može oceniti kao tipično politički, deo rešenja krize, a ne razlog za stvaranje novih problema.
Novo sedište ESB-a je simbol najboljeg što Evropa može da učini. Međutim, to nas takođe podseća zašto nikada ne smemo da rizikujemo da budemo podeljeni. Kriza testira evropsko društvo. Neki veruju da Evropa radi premalo, dok drugi poput narodnih stranaka širom Evrope smatraju da radi previše“, rekao je on.
Prema njegovim rečima „vlada je daleko više od sredstva razmene, jer predstavlja i identitet naroda i održava ono što su oni postigli“.
Izgradnja novog sedišta ECB-a, koje zapravo čine dva tornja, koštala je 1,3 milijarde evra. U zgradi treba da radi oko 2. 600 službenika. Čelnici su uprkos svemu potvrdili da će se zgrada službeno otvoriti. Međutim, sve je krenulo naopako, jer vest dana nije da se otovorila nova zgrada, već demostracije.
Druga stana kapitalizma
Sa druge strane dok Draghi propagira promene unutar postojećeg političkog i ekonomskog sistema EU, građani na ulicama Frankfurta traže sasvim nove odnose i revolucionarne promene. Organizacija Blokjupaj zagovara „izgradnju demokratije i solidarnosti od temelja“ i snažno se protivi ekonomskom didaktu „trojke“ koju vode ljudi koji nisu birani na demokratski način.
Po njihovom viđenju stvarnosti, politika štednje evropskih vladara pod uslovima koje pripisuje „trojka“, ima za posledicu dalje bogaćenje bogatih, dok teret restriktivnih ekonomskih mera podnose srednja klasa i siromašni.
Zbog današnjih demonstracija zatvorene su lokalne škole i linije metroa, dok je Pošta obustavila isporuku u pojedinim delovima grada.
Prema današnjim snimcima koji su stizali sa lica mesta policija je oštro reagovala pri prvom sustretu sa demonstrantima.