Državno tužilaštvo BiH upozorava na političke pritiske
SARAJEVO - Državno tužilaštvo Bosne i Hercegovine upozorilo je da su njegovi tužioci, angažovani u krivičnom progonu počinioca najozbiljnijih slučajeva organizovanog kriminala, izloženi "velikim medijskim i političkim pritiscima".
"Državno tužilaštvo BiH obaveštava javnost da se državni tužioci u poslednje vreme nalaze pod velikim medijskim i političkim pritiskom. Pod izuzetno velikim pritiskom nalaze se tužioci koji rade na predmetima Lutka, Zubac, Turković i drugim", stoji u saopštenju.
Kako su poručili, svi ti pritisci uzaludni su jer nijedan tužilac neće "zaobići ili zaštititi" bilo koga ko je počinio krivično delo. "Nastavićemo da radimo u interesu građana i vladavine prava i u skladu sa zakonom, na evropskom putu Bosne i Hercegovine, i nikakvi pritisci nas u tome neće omesti", navodi Tužilaštvo.
Saopštenje ne sadrži nikakve pojedinosti o tome o kakvim se tačno pritiscima radi niti ko stoji iza njih, ali postoje slučajevi koji su već mesecima u središtu pažnje bosanskohercegovačke javnosti, piše agencija Hina.
"Slučaj Zubac" tako se odnosi na optužnicu koja je podignuta protiv Gorana Zupca, aktuelnog direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA), najvažnije policijske agencije u toj zemlji.
Optužnica tereti Zupca za nesavestan rad u službi jer je u vreme nasilnih protesta u Sarajevu 7. februara odbio da angažuje interventnu jedinicu SIPA da bi se zaštitila zgrada Predsedništva BiH. Zgrada Predsedništva BiH je tada i zapaljena pri čemu je uništen deo državnog arhiva.
Predmet "Lutka" odnosi se na slučaj organizovane kriminalne grupe optužene za teška krivična dela kao što su ubistva, oružane pljačke, razbojništva i pranje novca, a prvoosumnjičeni među 32 osobe je bio Naser Keljmendi koji je pobegao iz BiH a uhapšen je na Kosovu.
Keljmendiju se tamo sudi po odvojenoj optužnici dok je suđenje ostalima koji su dostupni bosanskohercegovačkom pravosuđu počelo u aprilu.
Istraga i krivični progon Keljmendija i njegovih saradnika izazvala je značajnu pažnju medija u BiH jer se spominjala veza nekih članova te kriminalne grupe s istaknutim javnim ličnostima u BiH pa i nekim političarima.