Đurić i Vulin pred učenicima: Ne smemo nikada zaboraviti ko je odgovoran za 17. mart
Direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić i ministar za rad Aleksandar Vulin prisustvovali su danas prvom školskom času u OŠ "Drinka Pavlović", koji je bio posvećen pogromu nad Srbima 17. marta 2004. godine i sa koga je poručeno da se taj dan nikada ne sme zaboraviti, a takav zločin nikada ponoviti.
Od ove godine, sećanje na 17. mart 2004. godine biće deo programa obeležavanja godišnjica istorijskih događaja i prvi čas u svim školama u Srbiji počinje podsećanjem na taj tragični događaj.
"Naša želja je da se naša deca u Beogradu, ali i u drugim delovima Srbije, sećaju ovako teških događaja i da ostanu u vezi sa vršnjacima na Kosovu i Metohiji", rekao je Ðurić novinarima nakon školskog časa.
Kako je istakao, "samo sećanje i solidarnost mogu da nas dovedu do toga da neko od njih jednog dana u Visokim Dečanima upali sveće slobode koje je carica Milica ostavila u amanet i koje se tu čuvaju".
On je dodao da je kultura sećanja sastavni deo kulture i civilizacije svakog evropskog naroda, a da je malo takvih naroda koji su u svojoj istoriji doživeli takvu vrstu tragedije i patnje, kakvu je doživeo srpski narod.
"Mi ne želimo da se to ikada ponovi, a da se to ne bi ponovilo moramo da sačuvamo sećanje na uzroke, kao i da pozovemo na odgovornost krivce za 17. mart", poručio je Ðurić ističući i da za to još niko nije kažnjen.
Srbija na KiM ima budućnost
On je podsetio da je 17. marta 2004. godine, prethodio 24. mart 1999. godine, kada je počelo bombardovanje, i da se od tada naša vlada, država i vojska ne nalaze u punom kapacitetu na KiM.
"Vredi se boriti, uveren sam da Srbija na Kosovu i Metohiji ima budućnost, kao i u svakom drugom delu zemlje", zaključio je Ðurić.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je da je 17. mart 2004. godine sve počelo jednom velikom laži - da Srbi puštaju pse na albansku decu i da je ta laž bila povod, koji niko do sada nije demontovao.
"Niko nikada nije priznao da je sve to bila strašna laž. Pogrom na Kosovu i Metohiji se nije desio jer su ga Srbi izazvali", podvukao je Vulin i dodao da nikada nije kasno da se prizna istina.
On je rekao da "veliki svet koji je ćutao o istini 17. marta, može danas da prizna veliku laž" i kaže "izvinite".
Onda bi, kako smatra, možda mogli da se nađu krivci, kao i da budu kažnjeni.
"Pokušali da nas izbrišu, kao da nikada nismo bili na Kosovu i Metohiji"
Vulin, koji je bivši direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, rekao je i da bi, kada bi se našli krivci i kada bi bili kažnjeni, imalo nade za svako ljudsko biće na KiM.
"Ako se istina nikada ne bude priznala i ako niko nikada ne bude kažnjen, onda nema nade ni za Srbe na Kosovu i Metohiji, kao ni za jedno biće na planeti", upozorio je Vulin.
Prema njegovim rečima, ovo je prvi put da se martovsko nasilje nad Srbima na Kosovu i Metohiji obeležava kao deo državnog ceremonijala i da će tako ostati.
Vulin je istakao i da se to nikada neće zaboraviti i da deca o tome treba da uče, kao i da se to nijednoj naciji nikada ne sme dogoditi.
Na času sedmog razreda kojem su prisustvovali, Ðurić i Vulin su pitali učenike da li znaju šta se dogodilo 17. marta 2004. godine, da li su ikada bili na Kosovu i Metohiji, da li bi voleli da odu tamo, da li poznaju nekoga sa KiM.
Ðaci su imali priliku i da vide film o martovskom pogromu, a istakli su da su im najpotresnije slike kada su Albanci lomili krstove na srpskim crkvama jer su time "pokušali da nas izbrišu, kao da nikada nismo bili na Kosovu i Metohiji".
Vulin je đacima takođe objasnio da je događaje 17. marta 2004. godine uzrokovala "strašna laž", koju niko nikada nije priznao i naveo da su njihovi vršnjaci na Kosovu i Metohiji prerano odrasli, jer su "doživeli laž, videli vatru, znaju šta je mržnja"...
Ðurić je rekao da 17. mart opominje i podseća da imamo braću i sunarodnike na Kosovu i Metohiji koji zaslužuju da im pomognemo i da ih ne zaboravimo.
On je rekao i da je država "temelj sigurnosti u našim životima koju treba zajedno da gradimo".
Ðurić i Vulin su najavili da će jedno odeljenje sa Kosova i Metohije dovesti u posetu vršnjacima u OŠ "Drinka Pavlović", kao i da bi mogla da bude organizovana eskurzija da đaci iz Beograda posete srpske manastire u južnoj pokrajini.