DŽEPAROŠ ZAVISNIK: Ima 13 godina i 360 prijava, molio policajca da kaže koliko je para bilo u novčaniku!
Beogradski džeparoši ukradu i do 10 novčanika dnevno
Pokradeni uglavnom misle da su izgubili novčanik, a ima i onih koji zbog male sume novca i ne prijave krađu. U policiju dnevno stigne oko 11 prijava odžeparenih Beograđana.
Šef Odseka za džepne krađe beogradske policije, kaže da su džeparoši adrenalinski zavisnici, kao kockari.
Jednom džeparoš, uvek džeparoš
"Jednom džeparoš, uvek džeparoš. Jedan je, recimo, pao na delu i pitao policajca: "Samo mi reci, molim te koliko je para bilo u novčaniku?" Najstariji registrovani džeparoš ima preko 70 godina i već pola veka radi taj "posao". Najmlađi ima 13 godina i od juna prošle godine ima preko 360 prijava. Ne možemo mu ništa, jer je mlađi od 14 godina i nije krivično odgovaran", naglašava Mitrović.
Dečak koji uglavnom džepari na Zelenom vencu, u Sremskoj ulici i TC "Ušće" je taj koji ima preko 360 prijava, dolazi iz nehigijenskog naselja, a u svojim akcijama mu pomaže mlađi brat.
"Kada ih uhvatimo na delu, moramo da ih pustimo. Kontaktirali smo i Centar za socijalni rad, jer sumnjam da ih roditelji teraju da kradu, ali su mi iz Centra odgovorili da oni ne mogu da reaguju, jer ne znaju gde porodica stanuje, iako sam im napisao u kom se naselju se nalaze", priča Mitrović.
Beogradskoj policiji su već dobro poznati svi džeparoši, a ima ih oko stotinak, jer često padaju na delu.
"Tužilaštvo za njih retko traži pritvor kako bismo ih bar na neko vreme sklonili sa ulice. Sud ih onda pušta na slobodu i džeparoši odmah nastavljaju po starom", ističe Mitrović.
Tužno je što džeparoši retko budu osuđeni za svoja dela, a maksimalna kazna je 3 godine.
"Dobijaju nekoliko meseci zatvora, godinu dana maksimum, ali najčešće to budu uslovne kazne. Sudije ih nekada osuđuju na uslovnu kaznu, iako su već pod uslovnom kaznom", kaže naš sagovornik.
Džeparoši sa svih strana
U našem gradu je sve više džeparoša iz unutrašnjosti, ali i iz Bugarske i Bosne.
"Bugarke rade u paru, i to uglavnom od Slavije do Kalemegdana. Dođu u Beograd, budu nekoliko dana i odlaze. One uglavnom rade sa maloletnicima i kada ih uhvatimo, prinuđeni smo da ih pustimo, jer maloletno lice ne može samo da boravi u stranoj zemlji bez pratnje punoletne osobe, pa moramo da ih obe "ispratimo" iz Srbije. Dolaze i džeparoši iz unutrašnjosti naše zemlje. Nedavno je uhapšen na delu jedan iz Novog Pazara. Objasnio je da je pre 30 godina "radio" u inostranstvu", priča Mitrović.
Džeparoši su podjednako i žene i muškarci, kao i deca.
"Žene rade na šarm, a muškarci na veštinu. Oni ne primenjuju silu, sve rade neprimetno. Kada shvate da su ostali bez novčanika, ljudi često ne mogu da kažu ni gde im je ukraden", kaže Mitrović za Informer.
Pročitajte i: