Epidemija u domu za stare: 10 hospitalizovanih, četvoro preminulih
ČAČAK - Nakon proglašenja epidemije u domu za stare u Vranićima, kod Čacka, četvoro korisnika ove ustanove je preminulo, a broj hospitalizovanih je porastao na 10.
Devetoro je hospitalizovano u čačanskoj bolnici, a jedan pacijent je prevezen u Užice, rekao je danas Tanjugu direktor te ustanove dr Radoslav Milošević.
Na infektivnom odeljenju čačanske bolnice trenutno je smešteno šest zaraženih pacijenata, od kojih su troje radnici doma za stare u Vranićima.
"Zaposleni doma u Vranićima su u dobrom opštem stanju i očekujemo da će eventualno sutra, kada stignu rezultati analize stolice, biti pušteni na kućno lečenje", rekao je direktor.
Ostale tri osobe su starije životne dobi, od kojih su dve u nestabilnom stanju.
Milošević kaže da se još troje bolesnika, štićenika doma za stare nalaze na kožnom odeljenju čačanske bolnice. Oni su, takođe, u nestabilnom stanju i pod stalnim nadzorom lekara i medicinskog osoblja infektivnog odeljenja.
"Bilo je najava da će noćas biti prijema još dva pacijenta, ali oni nisu primljeni. Pretpostavljamo da se situacija stabilizuje, odnosno da će još par pacijenata biti hospitalizovano", rekao je on.
Milošević je napomenuo da poslednji pacijent koji je noćas preminuo nije ni stigao do bolnice, već ga je smrt zadesila u sanitetskom vozilu. Prema njegovim rečima, nad četvoro umrlih urađene su obdukcije, a nalazi su u nadležnosti sudskih organa.
"Još uvek nemamo mikrobiološku potvrdu uzročnika zaraze, a direktorka ŽJZ će obavestiti javnost kada stignu rezultati", zaključio je Milošević.
Direktorka čačanskog Zavoda za javno zdravlje, dr Ana Mišović podseća da je 16. aprila prijavljena epidemija salmonele i konstatovano je da je obolela 41 osoba, među kojima su štićenici, osoblje ustanove i dvoje meštana.
"Najvažnije je da se broj inficiranih ne povećava, uveden je svakodnevni epidemiološki nadzor, predložene su mere i epidemiolog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti redovno obilazi ustanovi", rekla je ona Tanjugu.
Prvog dana kada je epidemija prijavljena izvršeno je uzorkovanje namirnica i uzeti su brisevi sa radnih površina, a preliminarni rezultati biće poznati sutra kako bi se utvrdio izvor zaraze, napomenula je Mišović.
"Razdvojeni su zaraženi od pacijenta koji nemaju simptome, naloženo je da inficirano osoblje ne može raditi, dok je prema nalogu sanitarne inspekcije u toku kompletna dezinfekcija objekta", zaključila je Mišović.