ISPOVEST MAJKE: Evina i moja pobeda
Nema lepše vesti od one koju žena koja želi da ostane u drugom stanju, poželi da čuje: "Čestitamo, za par meseci postaćete majka." Nakon prvog šoka i oduševljenja, kreću nezaobilazna pitanja i nedoumice, da li će mi se dete roditi živo i zdravo, kako će trudnoća proteći, strah od ranog pobacivanja, a tu se negde kao avet provlači i sumnja, da li će se dete roditi tačno kada je termin ili možda nešto ranije.
Po statistikama, u svetu se na godišnjem nivou rodi 15 miliona beba pre termina, dok je u Srbiji ta brojka oko 4.000 hiljade. Vodeći uzrok smrtnosti kod novorođenčadi je upravo prevremeno rođenje, kao i drugi vodeći uzrok smrtnosti dece u svetu. Ipak, za većinu nedonoščadi, izgledi za oporavak se poboljšavaju, jer je tehnologija uznapredovala u odnosu na pre desetak godina.
Deca koja su prevremeno rođena na svet stižu sa manjom telesnom masom, a često imaju problema sa disanjem, vidom i sluhom. Najmlađa beba koja se uspešno lečila u beogradskom Institutu za neonatologiju rođena je u 22. nedelji trudnoće i imala je svega 500 grama. U Beogradu je u Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front" otvoreno novo odeljenje neonatološke intenzivne nege, namenjeno zbrinjavanju prevremeno rođenih beba.
Danijela Milosavljević (33), koja živi u Italiji, jedna je od majki čije je dete rođeno pre termina. Danijela je za portal Srbija Danas opisala svoju borbu za svoje dete:
"Moja devojčica Eva je rođena u 26 nedelji i 4 dana, sa svega 800 grama i u roku od par dana spala je na 719 grama. Prvog dana davali su joj samo po jedan gram mog mleka da bi videli na koji način reaguje. Već narednog dana su počeli da je hrane sa 2,5 grama mleka na svaka tri sata. Male bebe ne piju bukvalno mleko, oni imaju cevčice koje im idu do želuca. Kasnije se maloj deci računa koliko mleka bi trebalo da piju na svaka tri sata, na primer od njihove kilaže, recimo 1500 grama podeli se sa 6 i na broj obroka, oni piju na 3 sata, to su 8 obroka, što znači 1500:6=250 grama mleka dnevno. (250:8(obroka)=31,25 grama mleka na svaka tri sata)."
"Nije samo redovno dobijanje mleka spasilo moju Evu. Masurpio terapija iliti "Kangaroo Mother Care" je vid terapije koji se često primenjuje u Italiji, ali ne u svim bolnicama jer traži dosta vremena ne samo za roditelje, već i za medicinske sestre koje skoro sve vreme moraju da budu prisutne uz novorođenče. Obično majka drži dete na grudima 3 do 4 sata i pravi pauzu od sat, dva pa sve ispočetka. Ja sam tu terapiju počela sa Evom od njenog 39 dana od rođenja (ranije nisam mogla jer je bila previše mala, iako neke bolnice to rade od prvog dana rođenja, npr bolnice u Rimu i Veroni, ali u Ankoni nisu dozvoljavali zbog mogućih infekcija), kada je Eva imala svega 1017 grama. Dozvolili su mi jer je Eva imala previše apneje (pauza u disanju koja traje duže od 3 a kraće od 10 sekundi, pri čemu dolazi do promene opšteg stanja u organizmu) i na svakih 5-10 minuta su morali da koriste kiseonik da bi je povratili, tako da sam je ja učila da diše", nastavlja Danijela svoju ispovest:
"Eva je iz bolnice izašla nakon 104 dana, i tačno u periodu kada je i inače trebala da se rodi, po izlasku je moja devojčica imala 3, 200 grama. Sada je Eva velika devojčica, raste i razvija se normalno kao i sva druga deca. Apelujem na roditelje ukoliko budu dobili dete pre vremena, da probaju sa ovim vidom terapije, da se uzdaju u lekare, u sebe i naravno, u svoje dete."
Pročitajte i: Vodič za roditelje: Prevremeno rođene bebe