Gejše nisu kurtizane (prvi deo)
Prve gejše bile su muškarci.
Sama priča o gejšama je obimna i potrebno je mnogo da se sve ispriča. Ipak, neke sitnice mogu da se odvoje. Njihova svrha, njihovo postojanje sada deluje i više nego nestvarno. Izgledaju kao da su došle sa druge planete zbog života kakav vode.
Pročitajte i: Zanimljiv svet samuraja, Japanske urbane legende prvi i drugi deo, Pogodite šta je na slici.
Okije su kuće u kojima su živele prave gejše koju je vodila majka kuće (okasan). Gejša je u njoj živela sa sestrama, tj. drugim gejšama. Bile su plaćane od strane klijenata, ali je većina novca odlazila u okiju da bi mogla da i dalje posluje.
Bukvalan prevod reči gejša je osoba od umetnosti. Obučavaju ih ovom poslu od malena, a uče ih pevanju, igranju i sviranju. U vremenima kada su se pojavile, ovoj veštini su učene devojčice koje su bile stare 3 do 5 godina. Nešto kasnije u Tokiju su ih učili od osamnaeste godine, a Kjotu od petnaeste. One pesme izvode sa izuzetnom lakoćom i prefinjenošću koja ostavlja bez komentara. Muškarce su privlačile kao što moljca privlači plamen.
Koliko je Japanski narod misteriozan svi znaju, a to ni gejše ne zaobilazi. O njihovoj obuci nije smelo ništa da se zna, a ako neka gejša pred penziju pomisli da nekom piscu otkrije tajne tog sveta, pretili su joj ubistvom.
Prve gejše bili su muškarci, a prve žene gejše bile su plesačice (odoriko). Idealna je bila ona koja je bila savršeno obučena, znala je svoj posao i bezbrižna. Ako bi želele da se udaju, morale bi da napuste posao gejše.
Gejšama nije bilo dozvoljeno da prodaju svoje telo, takoreći da pružaju seksualne usluge da bi se zaštitile oiran, što su bile japanske kurtizane. Polako se izgubilo interesovanje za njih i gejše su izašle kao pobednici. Zato ne treba mešati gejše sa kurtizanama jer to nije najstarija znana profesija.