Greške koje se najčešće prave sa kontaktnim sočivima
Evo na šta treba da obratite pažnju kada su kontaktna sočiva u pitanju.
Spavanje sa sočivima
Sasvim je dovoljno što sočiva nosite preko dana, nemojte i u toku spavanja da uskraćujete očima kiseonik. Ukoliko ponekad zaspite sa njima, nije strašno, međutim ako se to ponavlja, može doći do infekcije.
Kupanje sa sočivima
Obzirom da većina bazena, jezera ili mora sadrže razne bakterije, u kontaktu sa sočivima mogu dovesti do iritacije pa čak i većih problema. Čak i voda iz kupatila sadrži određene mikroorganizme koji mogu naštetiti očima ukoliko dođu u kontakt sa sočivima.
Održavanje sočiva vodom iz česme
Kao što smo već rekli, voda iz česme sadrži mikroorganizme koji bi onda mogli da se prilepe za sočivo. Iz tog razloga, sočiva perite isključivo fiziološkim rastvorom namenjenim u te svrhe. Takođe je veoma važno da svaki put, pre nego stavite ili skinete sočiva, operete ruke.
Ne menjate futrolu u kojoj držite sočiva
Futrolu, koliko god da je čistite, ipak je neophodno da je menjate na svakih mesec dana. Kao i sama sočiva, ni futrolu ne bi trebalo da perete običnom vodom ili deterdžentom već specijalnim rastvorom namenjenim za to. Nemojte je sušiti krpicama ili peškirom, nego ostavite da se prirodno osuši na vazduhu.
Nosite sočiva i nakon što im je istekao rok
Kako ne biste zaradili infekciju očiju, vodite računa o isteku roka trajanja vaših sočiva. Redovno odlazite na kontorole kod oftamologa kako bi bili sigurni da je sve u redu.
Pročitajte i: Naočare vs sočiva
Studentkinja oslepela zbog neodržavanja kontaktnih sočiva
Namirnice koje će vam poboljšati vid!