HAOS: Čime god da Evroliga preti FIBA, svetska kuća košarke spremna da odmah uzvrati!
Evropskoj košarci preti opšte rasulo.
Evropsku košarku čeka vrelo leto koje bi moglo da promeni istoriju "magične igre pod obručima". Formiranje dva takmičenja, Evrolige pod okriljem ULEB i košarkaške Lige šampiona pod okriljem FIBA, preti da dovede do opšteg rasula i katastrofalnih posledica po evropsku košarku.
ULEB je zapretio FIBA da igrači koji igraju u takmičenjima pod njenim okriljem neće moći da igraju za svoje reprezentacije u kvalifikacijama za EP 2017. godine koje počinju ove jeseni, kao ni prijateljske mečeve koje će u tim terminima igrati selekcije koje su već obezbedile plasman na naredni Eurobasket. FIBA je na pretnje odgovorila lakonski - sve države iz kojih su klubovi koji zabrane igračima da igraju za reprezentacije neće moći da učestvuju u kvalifikacijama za Mundobasket, Svetsko prvenstvo koje je na programu 2019. godine u Kini.
Sigurno je da bi "ratom" ULEB i FIBA svi bili na gubitku, ali čini se da je prekasno da dve strane naprave kompromis, pa je veliko pitanje šta čeka evropsku košarku u narednom periodu.
ULEB od jeseni najavljuje zatvorenu Evroligu sa 16 klubova, od kojih je već 12 poznato, dok FIBA pravi Ligu šampiona sa 32 učesnika, podeljenih u četiri grupe po osam. Mesta u ULEB Evroligi za sad su garantovana Darušafaki, Efesu, Fenerbahčeu, Panatinaikosu, moskovskom CSKA, Laboral Kući, Realu, Armaniju iz Milana, Makabiju iz Tel Aviva, Žalgirisu, Barseloni i Olimpijakosu, kao i pobedniku Evrokupa.
FIBA Liga šampiona imaće 32 ekipe, od toga 24 bi dobile mesto kroz plasman u nacionalnim ligama i još osam iz kvalifikacija, dok bi se utakmice u grupnoj fazi igrale u četiri grupe sa po osam timova. Po četiri tima bi išla dalje, peti i šesti bi se selili u drugo po rangu takmičenje pod okriljem Svetske kuće košarke, nalik Evrokupu, dok bi samo poslednje dve ekipe u sve četiri grupe završavale nastup na međunarodnoj sceni. Prema planu FIBA, polovina vlasničke strukture takmičenja bila bi pod kontrolom osam nacionalnih i regionalnih šampionata, gde je ubrojana i ABA liga. Italijanski (osim Armanija) i francuski klubovi su već objavili da nemaju nameru da igraju u takmičenjima pod okriljem ULEB, dok najveća neizvesnost vlada oko toga kom će se "carstvu" priključiti ABA liga.
Još uvek nije stigla konkretna ponuda za ABA ligu, mada se pretpostavlja da će ULEB ponuditi direktno mesto šampionu "regiona" i kvalifikacije finalisti plej-ofa, kao i tri mesta u Evrokupu. Na drugoj strani piše se da bi FIBA Srbiji ponudila mesto u takmičenju šampionu države, dok bi finalista plej-ofa igrao u kvalifikacijama. Lako može da se desi da srpski klubovi odu različitim kolosecima, pa da Crvena zvezda stane uz ULEB, a Partizan uz FIBA, što je već uradio 2001. godine kad je igrao Suproligu. Sigurno je da i srpski klubovi moraju dobro da razmisle pre nego što odluče "na koju će stranu".