Hteo da odčepi cev u toletu, a pronašao čitav PODZEMNI SVET IZ VREMENA PRE HRISTA!
Lučiano Fažano kupio je na prvi pogled običnu zgradu u ulici Askanija Grandija u italijanskom gradu Leče sa namerom da otvori tavernu, ali kao problem se pojavio toalet. Počeo sa dvojicom svojih sinova da istražuje zašto su odvodne cevi stalno začepljene. Mislili su da će za jednu nedelju srediti problem – ali naišli su na veliko iznenađenje!
"Pronašli smo podzemne tunele i druge prostorije, pa smo odlučili da nastavimo sa kopanjem", izjavio je Fažiano (60) za Njujork Tajms.
Potraga za problematičnom cevi, koja je počela 2000-itih godina, prerasla je uzbudljivu arheološku priču. Pod zemljom su pronašli svet iz vremena pre Hrista, mesapski grob, rimsku žitnicu, franjevačku kapelu i rezbarije vitezova templara.
Od taverne je nastao muzej, u kom se novi eksponati i danas pronalaze.
Poznato je da ćete u Italiji pronaći tragove starih civiliazacija gde god počnete da kopate. Rim je dobar primer, jer iz svake iskopane rupe pojave se slojevi istorije, tako da gradske vlasti već godinama imaju problem sa planovima za širenje podzemne železnice.
Leče je jedno od takvih čvorišta na Sredozemlju, kuda su prolazili razni osvajači, Grci i Rimljani, Osmanlije, Normani i Langobardi. Početkom prošlog vrka iskopan je rimski amfiteatar ispod gradskog trga.
Ispod lažnog poda drevna blaga Apulije
Nakon jedne nedelje istraživanja, Lučiano i njegovi sinovi su otkrili lažni pod koji ih je odveo do nepoznate podzemne prostorije. Naišli na grobnicu drevnih stanovnika Apulije, Mesapa, prostor što su ga Rimljani koristili za skladištenje žita i podrum franjevačkog samostana u kojemu su časne sestre pripremale tela mrtvih.
Privatno arheološko nalazište je ubrzo moralo da postane javno, jer su ih komšije prijavile zbog sumnjivih radnji.
Iskopavanja su godinu dana kasnije nastavljena, ali sada kao zvanično arheološko nalazište. Podzemno blago se stalno pojavljivalo: drevne vaze, rimske bočice za posvećivanje, antički prsten sa hrišćanskim simbolima, srednjovjekovni predmeti, skrivene freske i mnogo šta drugo.
Đovani Đangreko, bivši nadzornik arheoloških iskopavanja, rekao je da ta kuća krije u sebi praktično celu istoriju grada.
Sinovi su u jednom trenutku počeli da osećaju, kako su ova iskopavanja poremetile njihove planove, jer su morali da ostave studije i priključe se ocu da mu pomognu, prenosi Njujork Tajms.
Njihov otac, Fažano, je ipak nastavio sa istraživanjima.
"U jednom trenutku je bilo neizdrživo. Došlo je dotle da sam hteo da sve zakopam i pravim se kao da ničeg nije ni bilo. Ali prošla me je takva želja“, kaže Fažano sa osmehom.
Danas se tu nalazi Muzej Fažano kao nezavisno arheološko nalazište.
Iako je zadovoljan zbog muzeja, Fažano nije zaboravio na svoj san o otvaranju taverne. Kupio još jednu zgradu u kojoj planira njeno otvaranje. I ovoga puta se neće upuštati u istraživanje podzemlja!