Priča o kralju koji je ujedinio Špance
MADRID, BEOGRAD - Posle skoro četiri decenije na tronu i pet operacija u poslednje dve godine, španski kralj Huan Karlos abdiciraće u korist sina, princa Felipa, zbog ličnih razloga.
Posle serije gafova i korupcionaškog skandala, Huan Karlos odlazi sa prestola u 76. godini, a španski premijer Marijano Rahoj - koji je obelodanio tu "vest dana" - ubeđen je da je ovo "najbolji momenat za promene".
Nekada vrlo popularan Huan Karlos, koji je odigrao jednu od ključnih uloga u tranziciji Španije u demokratiju sedamdesetih godina prošlog veka, posle Frankove diktature, poslednjih godina je izgubio javnu podršku, a njegova ćerka, princeza Kristina, i njen suprug Inaki Urdangarin su pod istragom zbog korupcije.
Huan Karlos I od Burbona rođen je 5. januara 1938. u Rimu, gde je kraljevska porodica bila u izgnanstvu od 1931, od proglašenje Druge Republike.
Huan Karlos na presto je stupio posle smrti generala Franciska Franka, novembra 1975. godine.
Sin je Don Huana, grofa od Barselone, i unuk Alfonsa XIII koji je vladao Španijom do 1931. kada je monarhija oborena.
Huan Karlos školovao se u Madridu i San Sebastijanu. Potom na Vojnoj akademiji u Saragosi (1955-1957), Pomorskoj školi u Pontevedri (1957-1958) i Vazduhoplovnoj akademiji San Havijer u Mursiji (1958-1959). Diplomirao je i međunarodno pravo i ekonomiju 1961. godine, u Madridu.
Jula 1969. španski Kortes (skupština) proglasila je Huana Karlosa Frankovim naslednikom, a juna 1971. proglašsen je zamenikom šefa države (Franciska Franka) u slučaju vanrednih okolnosti. U to vreme Huan Karlos je nosio titulu princa Španije.
Grčkom princezom Sofijom oženio se 14. maja 1962. i imaju troje dece - princeze Elenu i Kristinu i princa Filipa, prestolonaslednika, s titulom princ od Asturije.
Porodična stabla kralja Huana Karlosa i kraljice Sofije otkrivaju da su oboje potomci kraljice Viktorije.
Popularni španski monarh 2012. godine našao se usred skandala zbog preskupog putovanja u Bocvanu, gde je učestvovao u lovu na medvede - na vrhuncu ekonomske krize u Španiji.
Huan Karlos je pred kraj četrdesetogodišnje "igre prestola" napunio naslovne strane širom sveta diplomatskim skandalom, pošto se neočekivano nediplomatski obratio venecuelanskom predsedniku Ugu Čavesu na Ibero-američkom samitu u Čileu. Kralj je tad iznervirano rekao predsedniku: "Zašto više ne ućutiš!?"
Za samo 18 meseci, kralj je imao pet teških operacija, a poslednja - operacija kuka - bila je septembra prošle godine.
Kralj Huan Karlos osvrnuo se i na decenije svoje vladavine i rekao da se nada da će njegovo političko nasleđe određivati reč "sloboda": "Voleo bih da me pamte kao kralja koji je ujedinio Špance, s kojim su se oporavile demokratija i monarhija."