I Singapur prisluškivao planetu?
Nedavna odluka vlade Indonezije, da u australijsku prestonicu Kanberu nakon sedam meseci vrati svog demonstrativno povučenog ambasadora, mogla bi da bude početak smanjivanja napetosti u jugoistočnoj Aziji.
Prošle jeseni su, kao i u Evropi, tenzije izazvali dokazi Edvarda Snoudena da je zapadnjačka špijunska alijansa “Pet očiju”, pod vođstvom američke Nacionalne sigurnosne agencije prisluškivala vlade savezničkih zemalja.
Mreža “Pet očiju” predstavlja praktično razvoj poznatog projekta "Ešalon", koji su obaveštajci SAD, Kanade, Australije, Velike Britanije i Novog Zelanda započeli tokom hladnog rata kao satelitski sistem nadgledanja komunističkog SSSR-a. Kada je Snouden objavio tajne, pokazalo se da osim anglosaksonskih špijuna, u prisluškivanju mnogih zemalja učestvuje i Singapur, što je izazvalo proteste u Džakarti i Kuala Lumpuru.
Singapurska vlada ima tesne veze sa Izraelom, čak ima i svoje borbene eskadrile u Francuskoj, SAD i Australiji, a specijalne vojnopolicijske jedrilice nepalskih Gurki iz Velike Britanije angažovane su za posebno osetljivije bezbednosne poslove, navodi "Politika".
U međuvremenu, razrađujući detalje Snoudenovih otkrića, australijski mediji su otkrili ordinarnu činjenicu da obe glavne linije komunikacija Dalekog istoka i Evrope prolaze kroz Singapur i da su singapursko ministarstvo odbrane i državna bezbednost prikupljali, filtrirali i prosleđivali Velikoj Britaniji, SAD i Australiji sve podatke koji mogu biti korisni na bezbednosnom, vojno-političkom i ekonomskom polju.
Singapur inače spada među retke države u kojima nije nužna sudska dozvola za prisluškivanje i nadgledanje i opšte je poznato da odeljenje unutrašnje bezbednosti kontroliše celokupan telefonski, SMS i internet saobraćaj, uključujući i društvene mreže, kao i više hiljada javnih i privatnih bezbednosnih kamera.